Fotoaparáty

 

Digitálne fotoaparáty už dnes neslúžia iba na vytvorenie pútavých fotografií. Rovnako dobre s nimi natočíte aj špičkové video, môžete ich využiť aj ako webkameru alebo ako nástroj na vytváranie vlogov alebo iného internetového obsahu.

Ako vybrať fotoaparát?

 

Fotoaparáty je možné rozdeliť do niekoľkých kategórii. Ako prvé je dôležité určiť, na čo bude fotoaparát slúžiť a aká je úroveň fotografa, ktorý ho bude obsluhovať.

...

Rozdelenie fotoaparátov podľa kategórii

 

Fotoaparát pre začiatočníka a nenáročného používateľa

 

Ide o jednoduché modely s inteligentným programom. Môžete vyberať z amatérskych kompaktov alebo z DSLR zrkadloviek a CSC bezzrkadloviek pre začiatočníkov.

 

 • Kompaktné fotoaparáty pre začiatočníka a nenáročného použivateľa

  Sú to veľmi malé a ľahké fotoaparáty, ktoré sa schovajú do vrecka. Ich obrazová kvalita je za denného svetla veľmi dobrá a v zlom svetle pomôže zabudovaný blesk. Sú ideálne pre nenáročného fotografa, na rodinné výlety alebo oslavy, či na fotenie detí. Kvalitný kompaktný fotoaparát kúpite od 200€.

 Canon PowerShot SX620 HS

Canon SX620 používa objektív s 25x zoomom, zvládne vyfotiť makro a natočiť kvalitné FullHD video. Je to ideálny fotoaparát pro nenáročného užívateľa, ktorému nestačí výkon a zoom fotoaparátu v mobilnom telefóne.

 • Bezzrkadlovka pre začiatočníka

  Pokiaľ ste začiatočník a chcete fotiť kvalitné fotografie, zvoľte CSC bezzrkadlovku. Rovnako sa zvykne označovať aj názvom systémový kompakt. CSC pre začiatočníkov majú väčší snímač než malé kompakty a fotia kvalitnejšie fotografie. Namiesto optického hľadáčika používajú kvalitnejšie elektronické OLED hľadáčiky, tzv. EVF.

CSC umožňujú, rovnako ako zrkadlovky, výmenu objektívov. Pokiaľ by ste sa vo fotografii našli alebo potrebujete fotiť náročnejšiu tému, je vymeniteľný objektív veľkou výhodou. Bezzrkadlovky okrem automatického nastavenia ponúknu aj možnosť manuálneho nastavenia expozície – t.j. čas uzávierky, clonové číslo a citlivosť ISO. Základné bezzrkadlovky kúpite už od 400 až po 800€.

 

 Canon EOS M50 Mark II Vlogger kit
Začínate s fotením, chcete natáčať kvalitné video alebo sa chcete stať tzv. "content creator"? Canon M50 Mark II s veľkým APS-C snímačom rovno v sete s mikrofónom RODE a statívom Joby je na to ako stvorený. Priznávame, sme mierne cez cenový limit ale výsledok rozhodne stojí za to.

 

 • Zrkadlovka pre začiatočníka

  Klasická zrkadlovka alebo DSLR je oproti CSC vybavená optickým priehľadovým hľadáčikom a je väčšia. Základné DSLR odporúčame ľuďom, ktorý sa chcú vo fotografii v budúcnosti viac a viac zdokonaľovať a viac učiť. DSLR sú dobré fotoaparáty pre študentov fotografie. Zrkadlovky pre začiatočníkov kúpite od 400 do 800€.

 

 Canon EOS 2000D 18-55mm DC+75-300mm DC
Canon 2000D v sete s dvoma objektívmi sa hodí na fotenie takmer akéhokoľvek žánru a bude výborným prvým fotoaparátom pre každého, kto sa chce viac venovať fotografovaniu. Určite odporúčame kúpiť objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM, s ktorým vytvoríte krásne portréty s rozmazaným pozadím.

 

Pokročilý fotoaparát pro nadšence a pro ty, co chtějí vysoký výkon v malém těle.


Fotoaparát s rovnakou, prípadne lepšou kvalitou obrazu, akú poskytujú fotoaparáty pre začiatočníkov. Majú taktiež pokročilé funkcie akými sú rýchle a ostré zaostrenie a taktiež kvalitnejší hľadáčik. Takéto fotoaparáty vedia natočiť 4K video alebo aj kvalitné spomalené zábery.

Medzi pokročilé fotoaparáty zaraďujeme aj kompakty s veľkým snímačom. Sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú rýchlo a ľahko robiť fotografie vo vysokej kvalite, a to aj s fotoaparátom, ktorý sa jednoducho zmestí do vrecka (i keď je potrebné mäť väčšie vrecká).

 

 • Pokročilý kompakt s veľkým snímačom

  v malom tele je ukrytý veľký, najčastejšie tzv. palcový alebo M4/3 snímač, ktorý fotí dobre i v zlom svetle. Pokročilé kompakty majú automatické i manuálne ovládanie a často používajú svetelný objektív. Pokročilé kompakty nájdete s cenovkou už od 400€.

 

 Canon PowerShot G7 X Mark III
Canon G7X Mark III točí 4K video a je vybavený veľkým palcovým snímačom doplneným o objektív s rosahom 24-100 mm so skvelou svetelnosťou f1,8-2,8. U svetelnosti platí, že čím nižšie číslo tým lepšie. Za svetelné objektívy považujeme tie, ktoré majú hodnotu f2,8 a nižšiu. Canon G7X Mark III preto natáča dobré video a vyfotí kvalitnú fotografiu aj v horšom svetle.

 

 • Pokročilá bezzrkadlovka

  CSC fotoaparáty, ktoré svojimi funkciami a možnosťami použitia často siahajú aj do profesionálnej triedy. V najmenšom tele ukrývajú výkonný senzor a ich systém ostrenia zvládne aj fotenie rýchlych záberov. V pokročilom CSC nájdete najčastejšie M4/3 snámač, APS-C snímač alebo full-frame snímač. Cenovo začínajú približne na 900€.

 

 Panasonic Lumix DC-G9 + LUMIX G Vario 12-60mm f/3.5-5.6
Panasonic Lumix DC-G9 s objektívom 12-60 mm je CSC s pokročilým ovládaním a veľkým hľadáčikom. Fotoaparátu nechýba tesnenie proti prachu a vode, 5-osá stabilizácia alebo dva sloty na SD kartu. 4K60p video a plne výklopný i otočný displej zase využijú všetci filmári a vlogery. S podobnou výbavou ide prakticky o profesionálny model, s dobrým pomerom cena/výkon.

 

 • Pokročilá zrkadlovka

  podobne ako poloprofesionálne CSC, sa i tieto zrkadlovky neboja náročného fotenia. Oproti zrkadlovkám pre začiatočníkov používajú pokročilý DSLR systém optického hranola, vďaka ktorému majú veľmi jasný hľadáčik. V pokročilej zrkadlovke nájdete výkonný systém automatického ostrenia. Poloprofesionálna zrkadlovka začína na cenovke od 950€.

 

 Nikon D7500 + 18-140mm VR
Nikon D7500 je poloprofesionálna zrkadlovka s perfektným APS-C snímačom. Nechýba veľký jasný hľadáčik, pokročilé ostrenie s kvalitným sledovaním cieľa alebo tesnenie proti prachu a vode. V sete s objektívom 18-140 mm je to výborný prístroj pre všetkých nadšencov do fotografovania.

 

Profesionálny fotoaparát

Fotoaparáty, ktoré uspokoja tých najnáročnejších užívateľov a profesionálov. Najčastejšie sú vybavené veľkým full-frame snímačom s čo najvyššou kvalitou obrazu. Pre tých, čo potrebujú menší fotoaparát existujú aj profesionálne fotoaparáty s M4/3 a APS-C snímačom. Pre profesionálne modely býva taktiež charakteristické rýchle ostrenie, dva sloty pre pamäťové karty, široké možnosti prispôsobenia a najväčší výber objektívov.

 

takéto fotoaparáty fotografujú rovnako dobre ak väčšie modely a to predovšetkým vďaka kvalitnému objektívu a veľkému snímaču. Pracovať s nimi môžete v plne automatickom alebo v manuálnom režime.

 

 Sony DSC-RX10 IV

Profesionálny fotoaparát je široký pojem. Pre niekoho je napr. dôležitý rozsah zoomu a široký objektív. Sony RX10IV s palcovým snímačom a 25x zoom objektívom ZEISS 24–600 mm f/2,4–4 je univerzálny fotoaparát, ktorý podľa nás zvládne takmer všetky žánre. Zaostruje rýchlo a spoľahlivo a natočí 4K video i spomalené zábery vo veľmi vysokej kvalite.

bezzrkadlovky už nie sú iba doplnkom zrkadloviek a na trhu je možné vyberať z celej rady profesionálnych prístrojov. Používajú rýchly procesor a veľký senzor pre zachytenie fotografií s veľkým dynamickým rozsahom, nízkou hladinou šumu a špičkovou technickou kvalitou obrazu. CSC používajú moderný systém automatického ostrenia s umelou inteligenciou. Zvládnu sledovať a ostriť na tvár ale aj na oko, celú postavu, hlavu a na zvieratá – to ocení wildlife fotograf.

 

 

 Canon EOS R6 + RF 24-105mm IS STM

Canon R6 je vstup do sveta profesionálnych full-frame CSC bezzrkadloviek. Vyniká hlavne vysokou rýchlosťou a perfektným systémom ostrenia, ktorý patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Hodí sa pre reportáže, eventy, dokument alebo natáčanie videí. Pokiaľ by vám nestačilo rozlíšenie alebo by ste chceli ešte odolnejšie telo s pokročilým ovládaním zvoľte Canon R5.

 

– profesionálna zrkadlovka sa odlišuje od základných a pokročilých modelov vysokou odolnosťou, rýchlym sekvenčným snímaním, pokročilým ostrením a pokročilými možnosťami nastavení i prispôsobením ovládania.

 

 Nikon D850

Nikon D850 stále patrí medzi najlepšie fotoaparáty, ktoré boli kedy vyrobené. Kombinuje spoľahlivosť, vysokú rýchlosť ostrenia a obrovské rozlíšenie. Nechýbajú pokročilé funkcie ako focus stacking alebo automatická kalibrácia frontfocus a backfocus u objektívov.

 

Fotoaparát na natáčanie videí a vlogging

 

Chcete nahrávať na YouTube alebo hľadáte fotoaparát na vlogging? Základné FullHD video je devízou tých najlacnejších kompaktov a hodí sa skôr na dokumentovanie života okolo vás. Pokiaľ to ale s natáčaním myslíte vážne, od ceny 500€ sa v strednej triede začínajú objavovať zaujímavé modely, ktorým napríklad nechýba výklopný otočný displej a 4K video.

 

 Panasonic Lumix DC-G100 + 12-32mm

Panasonic DC-G100 patrí medzi najdostupnejšie fotoaparáty, ktoré sú ideálne na natáčanie klipov, krátkych filmov a vlogging. Je zaujímavý svojimi tromi smerovými mikrofónmi, ktoré výborne nahrávajú priestorový zvuk. Pre jednoduchšie natáčanie selfie videa je vybavený otočným dotykovým displejom a o záznam sa stará veľký M4/3 snímač s rozlíšením 20,3 MPix.

 

Instantný fotoaparát

 

Chcete zábavný fotoaparát alebo tip na darček pre blízkych? Ste svadobný fotograf a chcete klientom ponúknuť službu naviac? S instantným fotoaparátom si každý okamžite spojí značku Polaroid, ale poslednú dobu sa do popredia dostávajú instantné fotoaparáty Instax. Do fotoaparátu vložíte kazetu s filmom, zapnete ho a stlačíte spúšť. Nemusíte nič nastavovať, o všetko sa postará automatika a fotografia je hotová do troch minút. Okamžité fotoaparáty môžu byť navrhnuté aj ako fotoaparáty s tlačiarňou alebo prenosné tlačiarne pripojiteľné k mobilnému telefónu. Tie ukladajú fotky na pamäťovú kartu a vy si vyberiete iba tie, ktoré chcete vyltačiť.

 

 Fujifilm INSTAX Mini 11 biely + COLORFILM Instax Mini (20ks)

Fujifilm Instax 11 patrí medzi najjedoduchšie instatné fotoaparáty, podľa nás ale zároveň aj najlepšie. Robí fotografie, ktoré sa môžu vložiť akurát do peňaženky, je odolný, skladný a úplne jednoduchý. Žiadne zdĺhavé vyberanie fotografií v "digitálnej kvalite" – Instax Mini 11 je esenciou klasickej instantnej fotografie – stačí stlačiť spúšť a zmraziť aktuálny okamih v snímke..

 

Fotoaparát na 35mm film

 

Láka vás klasická filmová fotografia? Vyberte si jednorázový filmový fotoaparát. Tie sa dnes vyrábajú z recyklovaných materiálov a okrem toho sú veľmi šetrné k prírode. Filmový fotoaparát je naviac veľmi vhodný ako darček pre každého fotografa.

 

Už viem, aký fotoaparát chcem, ako ale vybrať ten pravý?

 

Pokiaľ už máte vybraný fotoaparát, je ďalej potrebné výber ešte viac zúžiť. Odporúčame vyberať ďalej podľa parametrov a ceny. U fotoaparátov sa postupne zamerajte na tieto parametry:

 • Cena fotoaparátu – i tu platí, ako u iných prístrojoch, že za vyššiu cenu získate technologicky lepší výrobok.
 • Veľkosť snímača – veľký snímač znamená snímky vyššej technickej kvality, menej šumu vo fotografii a ľahšiu prácu s hlbokou ostrosťou (viac rozmazané pozadie fotografie)
 • Systém ostrenia – základné modely používajú iba jednoduchý systém ostrenia, ktorý nie je ideálny na fotenie rýchlej akcie. Pokročilé a profesionálne prístroje naopak používajú omnoho sofistikovanejšie systémy ostrenia, ktoré dokážu detekovať oko a sledovať akciu.
 • Natáčanie videa – pokiaľ budete chcieť točiť video, je dobré si zistiť, aké maximálne rozlíšenie videa fotoaparát natočí (4K vs FullHD) a v akej kvalite. Zamerajte sa aj na ostrenie. Niektoré fotoaparáty, hlavne tie z dielne Panasonic, majú profesionálmi oceňovanú kvalitu videa, ale pre začiatočníkov sa kvôli ostreniu nehodí. Oproti tomu fotoaparáty Sony vedia ostriť rovnako ako vedeli klasické kamery – presne, spoľahlivo a bez zásahu uživateľa.
 • Rýchlosť pre sériové snímanie a uzávierka – pre tých, ktorých láka fotografovanie športu alebo akejkoľvek inej akcie je dôležitá rýchlosť sekvenčného snímania. Určite sa zamerajte aj na rýchlosť uzávierky. Bežný rýchlosť v tomto prípade je 1/4000 s, profesionálne modely zvládajú aj 1/8000s. Bezzrkadlovky vedia byť dnes už aj pri bežnom fotení dokonalo tiché, stará sa o to elektronická uzávierka.

 

Čo dokúpiť k fotoaparátu?

 

 Objektívy pre fotoaparát

 

Objektív robí fotku. Pokiaľ plánujete alebo vlastníte fotoaparát s vymeniteľným objektívom, neostaňte iba pri základom sete s objektívom. Pokiaľ chcete fotografovať šport, rýchlu akciu, portréty s rozmazaným pozadím alebo makro, budete potrebovať špeciálny objektív.

 

 Pamäťová karta

Bez pamäťovej kary sa neobídete. Štandardom sú SD karty, v pokročilých prístrojoch ale nájdete i pamäťové karty XQD, CFexpress A a Cfexpress B. Vyberajte podľa kapacity a rýchlosti. Do akčných kamier a mobilných telefónov sa používajú MicroSD karty

Do malých kompaktov stačí základná SD karta, napríklad SanDisk SDHC Ultra 16GB 80MB/s Class10 UHS-I

Do pokročilých prístrojov je dobré použiť rýchlu kartu s veľkou kapacitou, napríklad SanDisk Extreme Pro SDXC 64GB 170MB/s C10 V30 UHS-I U3

 

 Brašna alebo batoh

O fotoaparát je nutné sa starať. Niektoré pokročilé fotoaparáty samozrejme vydržia aj hrubšie zaobchádzanie, i tak ale obsahujú množstvo pohyblivých častí, ktorým nárazy dvakrát nesvedčia. Výber fotobrašne alebo fotobatohu je dôležité i preto, aby vám fotoaparát jednoducho neležal doma a mohli by ste ich mať neustále u seba.

 

 Sada na čistenie objektívov, filtrov, statívov, náhradných batérii, bleskov…

Poslednou nevyhnutnosťou je lenspen na čistenie optiky. Ďalší výber príslušenstva bude závisieť na tom, čo sa chystáte s fotoaparátom robiť. Pokiaľ napríklad fotíte krajinu, využijete filtre a kvalitný statív. Oplatí sa investovať aspoň do jednej náhradnej batérie. Vaše fotografie posunie dopredu aj systémový blesk, ktorý naviac môžete vybaviť rádiovým odpaľovačom.

Stránka z 17