Fotoaparáty

 

Digitálne fotoaparáty už dnes neslúžia iba na vytvorenie pútavých fotografií. Rovnako dobre s nimi natočíte aj špičkové video, môžete ich využiť aj ako webkameru alebo ako nástroj na vytváranie vlogov alebo iného internetového obsahu.

Ako vybrať fotoaparát?

Stránka z 19

Naše bestsellery

Výber vašich najobľúbenejších produktov

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať fotoaparát?

Fotoaparáty je možné rozdeliť do niekoľkých kategórii. Ako prvé je dôležité určiť, na čo bude fotoaparát slúžiť a aká je úroveň fotografa, ktorý ho bude obsluhovať.

Rozdelenie fotoaparátov podľa kategórii

Fotoaparát pre začiatočníka a nenáročného používateľa

Ide o jednoduché modely s inteligentným programom. Môžete vyberať z amatérskych kompaktov alebo z DSLR zrkadloviek a CSC bezzrkadloviek pre začiatočníkov.

 • Kompaktné fotoaparáty pre začiatočníka a nenáročného použivateľa

  Sú to veľmi malé a ľahké fotoaparáty, ktoré sa schovajú do vrecka. Ich obrazová kvalita je za denného svetla veľmi dobrá a v zlom svetle pomôže zabudovaný blesk. Sú ideálne pre nenáročného fotografa, na rodinné výlety alebo oslavy, či na fotenie detí. Kvalitný kompaktný fotoaparát kúpite od 200€.
 • Bezzrkadlovka pre začiatočníka

  Pokiaľ ste začiatočník a chcete fotiť kvalitné fotografie, zvoľte CSC bezzrkadlovku. Rovnako sa zvykne označovať aj názvom systémový kompakt. CSC pre začiatočníkov majú väčší snímač než malé kompakty a fotia kvalitnejšie fotografie. Namiesto optického hľadáčika používajú kvalitnejšie elektronické OLED hľadáčiky, tzv. EVF.

CSC umožňujú, rovnako ako zrkadlovky, výmenu objektívov. Pokiaľ by ste sa vo fotografii našli alebo potrebujete fotiť náročnejšiu tému, je vymeniteľný objektív veľkou výhodou. Bezzrkadlovky okrem automatického nastavenia ponúknu aj možnosť manuálneho nastavenia expozície – t.j. čas uzávierky, clonové číslo a citlivosť ISO. Základné bezzrkadlovky kúpite už od 400 až po 800€.

 • Zrkadlovka pre začiatočníka

  Klasická zrkadlovka alebo DSLR je oproti CSC vybavená optickým priehľadovým hľadáčikom a je väčšia. Základné DSLR odporúčame ľuďom, ktorý sa chcú vo fotografii v budúcnosti viac a viac zdokonaľovať a viac učiť. DSLR sú dobré fotoaparáty pre študentov fotografie. Zrkadlovky pre začiatočníkov kúpite od 400 do 800€.

Pokročilý fotoaparát pro nadšence a pro ty, co chtějí vysoký výkon v malém těle.


Fotoaparát s rovnakou, prípadne lepšou kvalitou obrazu, akú poskytujú fotoaparáty pre začiatočníkov. Majú taktiež pokročilé funkcie akými sú rýchle a ostré zaostrenie a taktiež kvalitnejší hľadáčik. Takéto fotoaparáty vedia natočiť 4K video alebo aj kvalitné spomalené zábery.

Medzi pokročilé fotoaparáty zaraďujeme aj kompakty s veľkým snímačom. Sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú rýchlo a ľahko robiť fotografie vo vysokej kvalite, a to aj s fotoaparátom, ktorý sa jednoducho zmestí do vrecka (i keď je potrebné mäť väčšie vrecká).

 • Pokročilý kompakt s veľkým snímačom

  v malom tele je ukrytý veľký, najčastejšie tzv. palcový alebo M4/3 snímač, ktorý fotí dobre i v zlom svetle. Pokročilé kompakty majú automatické i manuálne ovládanie a často používajú svetelný objektív. Pokročilé kompakty nájdete s cenovkou už od 400€.
 • Pokročilá bezzrkadlovka

  CSC fotoaparáty, ktoré svojimi funkciami a možnosťami použitia často siahajú aj do profesionálnej triedy. V najmenšom tele ukrývajú výkonný senzor a ich systém ostrenia zvládne aj fotenie rýchlych záberov. V pokročilom CSC nájdete najčastejšie M4/3 snámač, APS-C snímač alebo full-frame snímač. Cenovo začínajú približne na 900€.
 • Pokročilá zrkadlovka

  podobne ako poloprofesionálne CSC, sa i tieto zrkadlovky neboja náročného fotenia. Oproti zrkadlovkám pre začiatočníkov používajú pokročilý DSLR systém optického hranola, vďaka ktorému majú veľmi jasný hľadáčik. V pokročilej zrkadlovke nájdete výkonný systém automatického ostrenia. Poloprofesionálna zrkadlovka začína na cenovke od 950€.

Profesionálny fotoaparát

Fotoaparáty, ktoré uspokoja tých najnáročnejších užívateľov a profesionálov. Najčastejšie sú vybavené veľkým full-frame snímačom s čo najvyššou kvalitou obrazu. Pre tých, čo potrebujú menší fotoaparát existujú aj profesionálne fotoaparáty s M4/3 a APS-C snímačom. Pre profesionálne modely býva taktiež charakteristické rýchle ostrenie, dva sloty pre pamäťové karty, široké možnosti prispôsobenia a najväčší výber objektívov.

takéto fotoaparáty fotografujú rovnako dobre ak väčšie modely a to predovšetkým vďaka kvalitnému objektívu a veľkému snímaču. Pracovať s nimi môžete v plne automatickom alebo v manuálnom režime.

bezzrkadlovky už nie sú iba doplnkom zrkadloviek a na trhu je možné vyberať z celej rady profesionálnych prístrojov. Používajú rýchly procesor a veľký senzor pre zachytenie fotografií s veľkým dynamickým rozsahom, nízkou hladinou šumu a špičkovou technickou kvalitou obrazu. CSC používajú moderný systém automatického ostrenia s umelou inteligenciou. Zvládnu sledovať a ostriť na tvár ale aj na oko, celú postavu, hlavu a na zvieratá – to ocení wildlife fotograf.

– profesionálna zrkadlovka sa odlišuje od základných a pokročilých modelov vysokou odolnosťou, rýchlym sekvenčným snímaním, pokročilým ostrením a pokročilými možnosťami nastavení i prispôsobením ovládania.

Fotoaparát na natáčanie videí a vlogging

Chcete nahrávať na YouTube alebo hľadáte fotoaparát na vlogging? Základné FullHD video je devízou tých najlacnejších kompaktov a hodí sa skôr na dokumentovanie života okolo vás. Pokiaľ to ale s natáčaním myslíte vážne, od ceny 500€ sa v strednej triede začínajú objavovať zaujímavé modely, ktorým napríklad nechýba výklopný otočný displej a 4K video.

Instantný fotoaparát

Chcete zábavný fotoaparát alebo tip na darček pre blízkych? Ste svadobný fotograf a chcete klientom ponúknuť službu naviac? S instantným fotoaparátom si každý okamžite spojí značku Polaroid, ale poslednú dobu sa do popredia dostávajú instantné fotoaparáty Instax. Do fotoaparátu vložíte kazetu s filmom, zapnete ho a stlačíte spúšť. Nemusíte nič nastavovať, o všetko sa postará automatika a fotografia je hotová do troch minút. Okamžité fotoaparáty môžu byť navrhnuté aj ako fotoaparáty s tlačiarňou alebo prenosné tlačiarne pripojiteľné k mobilnému telefónu. Tie ukladajú fotky na pamäťovú kartu a vy si vyberiete iba tie, ktoré chcete vyltačiť.

Fotoaparát na 35mm film

Láka vás klasická filmová fotografia? Vyberte si jednorázový filmový fotoaparát. Tie sa dnes vyrábajú z recyklovaných materiálov a okrem toho sú veľmi šetrné k prírode. Filmový fotoaparát je naviac veľmi vhodný ako darček pre každého fotografa.

Už viem, aký fotoaparát chcem, ako ale vybrať ten pravý?

Pokiaľ už máte vybraný fotoaparát, je ďalej potrebné výber ešte viac zúžiť. Odporúčame vyberať ďalej podľa parametrov a ceny. U fotoaparátov sa postupne zamerajte na tieto parametry:

 • Cena fotoaparátu – i tu platí, ako u iných prístrojoch, že za vyššiu cenu získate technologicky lepší výrobok.
 • Veľkosť snímača – veľký snímač znamená snímky vyššej technickej kvality, menej šumu vo fotografii a ľahšiu prácu s hlbokou ostrosťou (viac rozmazané pozadie fotografie)
 • Systém ostrenia – základné modely používajú iba jednoduchý systém ostrenia, ktorý nie je ideálny na fotenie rýchlej akcie. Pokročilé a profesionálne prístroje naopak používajú omnoho sofistikovanejšie systémy ostrenia, ktoré dokážu detekovať oko a sledovať akciu.
 • Natáčanie videa – pokiaľ budete chcieť točiť video, je dobré si zistiť, aké maximálne rozlíšenie videa fotoaparát natočí (4K vs FullHD) a v akej kvalite. Zamerajte sa aj na ostrenie. Niektoré fotoaparáty, hlavne tie z dielne Panasonic, majú profesionálmi oceňovanú kvalitu videa, ale pre začiatočníkov sa kvôli ostreniu nehodí. Oproti tomu fotoaparáty Sony vedia ostriť rovnako ako vedeli klasické kamery – presne, spoľahlivo a bez zásahu uživateľa.
 • Rýchlosť pre sériové snímanie a uzávierka – pre tých, ktorých láka fotografovanie športu alebo akejkoľvek inej akcie je dôležitá rýchlosť sekvenčného snímania. Určite sa zamerajte aj na rýchlosť uzávierky. Bežný rýchlosť v tomto prípade je 1/4000 s, profesionálne modely zvládajú aj 1/8000s. Bezzrkadlovky vedia byť dnes už aj pri bežnom fotení dokonalo tiché, stará sa o to elektronická uzávierka.

Čo dokúpiť k fotoaparátu?

 Objektívy pre fotoaparát

Objektív robí fotku. Pokiaľ plánujete alebo vlastníte fotoaparát s vymeniteľným objektívom, neostaňte iba pri základom sete s objektívom. Pokiaľ chcete fotografovať šport, rýchlu akciu, portréty s rozmazaným pozadím alebo makro, budete potrebovať špeciálny objektív.

 Pamäťová karta

Bez pamäťovej kary sa neobídete. Štandardom sú SD karty, v pokročilých prístrojoch ale nájdete i pamäťové karty XQD, CFexpress A a Cfexpress B. Vyberajte podľa kapacity a rýchlosti. Do akčných kamier a mobilných telefónov sa používajú MicroSD karty

Do malých kompaktov stačí základná SD karta, napríklad SanDisk SDHC Ultra 16GB 80MB/s Class10 UHS-I

Do pokročilých prístrojov je dobré použiť rýchlu kartu s veľkou kapacitou, napríklad SanDisk Extreme Pro SDXC 64GB 170MB/s C10 V30 UHS-I U3

 Brašna alebo batoh

O fotoaparát je nutné sa starať. Niektoré pokročilé fotoaparáty samozrejme vydržia aj hrubšie zaobchádzanie, i tak ale obsahujú množstvo pohyblivých častí, ktorým nárazy dvakrát nesvedčia. Výber fotobrašne alebo fotobatohu je dôležité i preto, aby vám fotoaparát jednoducho neležal doma a mohli by ste ich mať neustále u seba.

 Sada na čistenie objektívov, filtrov, statívov, náhradných batérii, bleskov…

Poslednou nevyhnutnosťou je lenspen na čistenie optiky. Ďalší výber príslušenstva bude závisieť na tom, čo sa chystáte s fotoaparátom robiť. Pokiaľ napríklad fotíte krajinu, využijete filtre a kvalitný statív. Oplatí sa investovať aspoň do jednej náhradnej batérie. Vaše fotografie posunie dopredu aj systémový blesk, ktorý naviac môžete vybaviť rádiovým odpaľovačom.