Ateliér

Stránka z 7

Kvalitné vybavenie pre portrétnu alebo produktovú fotografiu vo fotoateliéri. Máme k dispozícii širokú ponuku nástrojov a fototechniky. Čo si vyberiete?

 

Štúdiové svetlá

Systémové blesky a zábleskové svetlá vám umožnia dosiahnuť ideálne osvetlenie vašich fotografií a pomôžu vám aj s teplotou farieb. Pomocou modifikátorov svetla potom môžete svetlo ďalej upravovať a tvarovať tak, aby sa dokonale hodilo k vašim produktom. Dajú sa použiť rôzne odrazové dosky, softboxy, filtre alebo difuzéry. Pre každý kreatívny projekt nájdete vhodného pomocníka.

Ak uprednostňujete trvalé a LED svetlá, môžete ľahko dosiahnuť konzistentné osvetlenie bez obáv o lampy a žiarovky, ktoré sa môžu zahrievať. Výhodou je, že nasvietenie scény vidíte ešte pred zhotovením fotografie. Tieto moderné svetelné zdroje sú tiež energeticky nenáročné a majú dlhú životnosť. Okrem toho LED svetlá často ponúkajú pestrý výber farebných teplôt a odtieňov a sú kompaktnejšie.

Aby ste udržali svetlá v optimálnej polohe, môžete použiť svetelné (alebo štúdiové) statívy, ktoré podľa potreby nastavia výšku a uhol svetla. Samozrejme, môžete ich použiť aj v teréne alebo na zavesenie pozadia. Statívy sa hodia aj vtedy, ak chcete pracovať so súpravami svetiel, vďaka čomu získate rôzne kombinácie a nastavenia, čo je kľúčové pri vytváraní profesionálnych produktových fotografií.

 

Ďalšie vybavenie fotoštúdia

Svetlá máme vybrané, pozadia tiež, ale je dôležité nepodceniť napájanie. Vďaka batériám máte dostatok energie na dlhý čas bez toho, aby ste museli prerušiť prácu. Výhodné je mať aj náhradnú batériu do terénu, kde nemáte možnosť pripojiť sa k elektrickej sieti.

Pokiaľ ide o náhradné príslušenstvo, nezabudnite na lampy a žiarovky, ktoré môžu časom prasknúť.

Na druhej strane bezdrôtové rádiové spúšte vám umožnia ovládať fotoaparát a blesky na diaľku, čo vám výrazne zjednoduší prácu a sprehľadní pracovisko vo fotoateliéri. Všetky blesky môžete odpáliť naraz, prípadne postupne alebo v skupinách. Niektoré odpaľovače dokonca ponúkajú vysokorýchlostnú synchronizáciu (HSS) s dosahom desiatok metrov.

Hoci sa tvorba produktových fotografií zdá byť náročným procesom, správne vybavenie, ako napríklad:

  • blesky
  • modifikátory
  • LED svetlá
  • statívy
  • batérie
  • a bezdrôtové odpaľovacie zariadenia

vám môžu výrazne uľahčiť prácu a pomôcť dosiahnuť skvelé výsledky.