Kompaktné fotoaparáty

Tzv. kompakty sú fotoaparáty, ich súčasťou je nevymeniteľný objektív, ktorý pracuje v dokonalej súhre so zvyškom fotoaparátu. Kompaktné fotoaparáty môžu byť buď menšie, do vrecka, alebo naopak rovnako veľké ako DSLR zrkadlovky alebo CSC bezzrkadlovky.

 

Kompaktné fotoaparáty sú ideálnym riešením pre začiatočníkov, nenáročných užívateľov a pokojne aj pre náročných nadšencov a profesionálov, ktorí hľadajú kompaktné riešenie pre špecifické nasadenie.

 

Ako vybrať kompaktný fotoaparát

Stránka z 4

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať kompaktný fotoaparát

Kompaktné fotoaparáty sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa výkonu aj fotografického určenia. Líšia sa nielen veľkosťou, ale aj samotnou kvalitou výstupu.

Pri výbere si preto odpovedzte na otázky spojené splánovaným využitím prístroja a nezabudnite zohľadniť špecifiká dané prostredím, v ktorom budete prístroj používať.

  • Chcem malý fotoaparát do vrecka, alebo radšej niečo väčšie, s veľkým rozsahom zoomu a pohodlným gripom?
  • Uspokojím sa s fotoaparátom s menším senzorom, alebo chcem prístroj s veľkým čipom, ktorý bude fotiť technicky kvalitnejšie fotky aj v zlom svetle?
  • Preferujem svetelnosť objektívu, alebo chcem maximálny možný rozsah zoomu?
  • Chcem skompaktom iba fotiť, alebo ma zaujíma aj natáčanie kvalitného 4K video záznamu?
  • Potrebujem, aby bol fotoaparát vodotesný? Ak áno, tak do akej hĺbky?

Určite vás napadnú aj ďalšie otázky spojené s vašimi špecifickými požiadavkami. Po tom, čo si urobíte vo výbere jasno, môžete digitálny kompaktný fotoaparát vyberať v týchto kategóriách:

Štandardné kompaktné fotoaparáty

Najdete zde fotoaparáty pro děti, běžné kompakty pro rodinnou fotografii nebo přístroje, které poslouží jako jednoduché digitální obrazové zápisníky pro dokumentaci čehokoliv, co dokumentovat potřebujete.

Oproti fotoaparátom v mobilných telefónoch ponúknu bežné kompakty lepšiu ergonómiu držania, zabudovaný blesk, automatické scénické režimy, a hlavne objektív s veľkým rozsahom zoomu.

Ultrazoom a superzoom kompakty

V porovnaní so štandardnými kompaktmi je na prvý pohľad zrejmá väčšia veľkosť a zje spojený spôsob úchopu, podobný veľkým zrkadlovkám. Odmenou za väčšie rozmery je potom rozsah objektívu, teda zoom, ktorý pokryje široké zábery krajín, architektúry alebo interiérov a nezľakne sa ani náročného fotenia veľmi vzdialených objektov.

Panasonic Lumix DC-TZ200
15× zoom neznie ako nejako závratne veľké číslo do doby, než zistíte, že sa jedná o fotoaparát vreckovej veľkosti, ktorý je navyše vybavený veľkým palcovým snímačom. Ten má viac ako dvakrát väčšiu plochu, než majú čipy v mobilných telefónoch. Dokáže preto fotiť technicky kvalitné fotografie aj v zlom svetle.

V tejto kategórii nájdete aj rekordérov, ako je napríklad Nikon P1000 s neuveriteľným 125× optickým zoomom a špeciálnym režimom pre fotografovanie mesiaca.

Kompakty s veľkým snímačom

Tzv. profesionálne kompakty sú špeciálnou kategóriou, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších fotografov. Vyznačujú sa hlavne veľkým snímačom, ktorý v kombinácii s výkonným objektívom vyfotí technicky vysoko kvalitné fotografie aj v zlom svetle.

Sony DSC-RX100 Mark V
Sony RX100 Mark Vpatrí medzi tie najlepšie malé kompakty vôbec. Piata generácia fotoaparátu ponúkne výnimočne kvalitný a svetelný objektív ZEISS, ktorý sa, okrem fotografií, postará aj o natočenie stabilizovaného 4K videa. Zaujímavosťou tohto vreckového prístroja je plnohodnotný hľadáčik, ktorý je počas nečinnosti schovaný v tele.

Že nie sú kompakty žiadne "orezávatka" potvrdzujú aj výnimočne kvalitné modely sAPS-C alebo full-frame snímačom. Milovníkov výkonného retra poteší Fujifilm X100V, street fotografov zase vreckový a dokonale ostrý Ricoh GR III.

Odolné vodotesné kompakty

Hľadáte fotoaparát na dovolenku? Odolný prístroj, ktorý vydrží hrubšie zaobchádzanie a nezľakne sa ani potápanie sa do veľkej hĺbky? Zvoľte niektorý zvodotesných outdoor kompaktov. Tieto prístroje, okrem vodotesnosti, ponúknu aj odolnosť proti pádu zvýšky, a preto zastanú aj rolu fotoaparátu pre deti.

Olympus TOUGH TG-7
Slavnou řadu fotoaparátů Olympus TOUGH rozšířila jeho šestá generace, která má oproti předchůdcům vylepšenou optiku a možnosti nahrávání videí. Je to ideální fotoaparát pro všechny outdoorové nadšence, kteří ocení vysokou světelnost objektivu a odolné vodotěsné zpracování s možností se potápět až do hloubky 15 m.