Objektívy na fotenie akcie, športu a wildlife

Na rýchlu šporotvú fotografiu najviac využijete objektív s dlhým ohniskom, tzv. teleobjektív alebo ultra objektív. Pokiaľ máte možnosť dostať sa k akcii naozaj blízko, môžete použiť aj ultra širokouhlý objektív a vytvoriť tak snímky s dramatickou perspektívou.

 

Ako vybrať objektív na fotenie športu a wildlife?

 

Stránka z 5

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať objektív na fotenie športu a wildlife?

V prvom rade určite, aké ohnisko bude pre vaše potreby najlepšie. Pokiaľ fotografujete šport alebo akciu a dostanete sa k rozumnej vzdialenosti k vašim subjektom, môže vám stačiť objektív s ohniskom 200 alebo 300 mm. Pokiaľ chcete ale napríklad fotografovať atletické súťaže alebo futbalové zápasy, bude nutné siahnuť po objektíve s dlhším ohniskom.

V tomto majú veľkú výhodu majitelia fotoaparátov s menším, než full-frame snímačom. Ohnisková vzdialenosť na objektíve totiž označuje fyzickú vzdialenosť ohniska, ktorú je potrebné najskôr prepočítať. Pokiaľ napríklad nasadíte objektív Nikon 70-300m f/4.56.3G ED AF-P DX VR na fotoaparát Nikon D5600 získate prepočítané ohnisko 105-450 mm. To je už rozsah, ktorý sa hodí i pre náročnejšie fotenia.

Že sú fotoaparáty s menším čipom na šport niekedy výhodnejšie si uvedomujú aj samotný výrobcovia. Existujú preto profesionálne stroje, ktoré si poradia i s tou najrýchlejšou akciou. Doporučiť môžete DSLR zrkadlovku Nikon D500 alebo CSC bezzrkadlovku Olympus E-M1 Mark III.

Podrobný návod, ako zvoliť správne ohnisko a ako pracovať s crop faktorom snímača nájdete v kategórii Objektívy.

Ďalšie parametre objektívov pre šport a wildlife

Pri fotení takto náročnej disciplíny potrebujete objektív, ktorý spĺňa nasledujúce kritériá:

Svetelnosť

Nutnosť použitia krátkych časov závery nahráva do kariet veľmi svetelným objektívom. Počítajte ale s tým, že i u tých najdrahších profesionálnych objektívov môžete naraziť na kúsky, ktoré majú svetelnosť napríklad f/5,6 alebo horšiu. Nie je to zlé, i takéto objektívy používajú profesionáli a ich výhodou je lepšia cena a menšie rozmery a hmotnosť.

Stabilizácia

Pri fotení teleobjektívmi je stabilizácia k nezaplateniu. Pri použitia dlhých ohnísk je potrebné vedieť aj ten najmenší pohyb fotografa a stabilizátor tak umožní ľahšie skomponovať obraz. U športových teleobjektívov často nájdete dva a niekde aj tri režimy stabilizácie. Ten klasický potom používa pri snímaní objektu, ktoré sa pohybujú zo strany na stranu (tzv. švenkovanie). Ďalšou variantov je potom režim pre fotenie napríklad z idúceho auta, kedy objektív deteguje väčšie nečakané otrasy.

Ostrenie

Hľadajte objektívy s lineárnym alebo krokovým motorom. Vyhnite sa tým najlacnejším teleobjektívom, ktoré majú iba starý typ mechanického ostrenia. Na trhu existuje i špeciálna rada športových objektívov, ktoré môžu mať pre ostrenie motorky až dva. Príkladom sú objektívy Sigma z rady Šport.

Čo dokúpiť k pevnému objektívu?

  • Ochranný alebo UV filter– pri fotení športu nie je objektív chránený pred odlietavajúcou špinou alebo kamienkami. Odolné ochranné filtre takéto nárazy ustoja a zároveň aj ochránia v prípade neželaného pádu.
  • Polarizačný filter– polarizačný filter sa v športovej fotografii používa síce menej, ale môžu byť situácie, kedy sa hodiť môže. Funguje tak, že odstráni odlesky z nekovových povrchov, zmatňuje scénu, zmení farby a môže vylepšiť kontrast. Pamätajte ale, že trochu ztmavuje fotografie, a to nie je pre použitie krátkych časov žiadúce.
  • Lenspen na optiku– – šikovný kúsok príslušenstva, ktorý vám pomôže šetrným spôsobom udržať vašu techniku čistú a pripravenú k práci.
  • Slneční clona– slnečná clona sa v športovej fotografii používa úplne bežne. Zabraňuje nechceným odleskom spôsobeným bočným svetlom. Takéto svetlo môže pochádzať napríklad z ostrého svetla reflektorov na štadióne a podobne.
  • Statív alebo monopod– – ani nie tak statív, ale predovšetkým monopod, je častým kusom príslušenstva, ktoré vám pomôže pri manipulácii s ťažkými teleobjektívmi a telami v situáciách, kedy potrebujete byť v pohybe a sledovať rýchlu akciu. Existujú avšak statívy, ktoré je jednoduché rýchlo prerobiť na monopody. Vy tak nemusíte mať dva výrobky.