Objektívy na fotenie portrétov

Pri fotení portrétov si musíte na začiatku stanoviť, či chcete fotiť portréty v prostredí, ktoré hovorí príbeh foteného subjektu alebo naopak, portrét kde chcete subjekt dokonalo oddeliť od jeho prostredia. Čiže portrét zameraný na fotenie hlavy a torza (tzv. fotenie headshot) alebo celej postavy.

Na fotenie portrétov sa najčastejšie používajú pevné svetelné objektívy ale reportážny portrét môžete bez problémov vyfotiť svetelným zoom objektívom alebo teleobjektívom..

Ako vybrať portrétny objektív?

Stránka z 7

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať portrétny objektív?

Portrétny objektív vyberajte podľa ohniskovej vzdialenosti. Tá určuje uhol záberu a s ním spojenú perspektívu. Čím má objektív širší uhol záberu, tým viac informácii do scény dostanete. Široké objektívy avšak trpia na ľahké skreslenie obrazu, ktoré sa nehodí na fotenie portrétov z krátkej vzdialenosti. Fotené osoby by pri fotení na širšom objektíve mali na snímkach veľké nosy a uši by boli schované za hlavou.

Pre klasický portrét zblízka je najlepšie použiť krátky teleobjektív o ekvivalentnom ohnisku 50-135 mm, u ktorého je oproti širším objektívom skreslenie prakticky nulové. Fotený subjekt tak bude zachytený prirodzene a lichotivo.

Podrobný návod, ako zvoliť správne ohnisko a ako pracovať s crop faktorom snímača nájdete v kategórii Objektívy.

Ďalšie parametre objektívov

Pri voľbe objektívu sledujte aj ďalšie parametre:

Svetelnosť

Písmeno "f" nasledované číslom v názve objektívu označuje svetelnosť. Čím je toto číslo nižšie, tým lepších výsledkov je možné dosiahnuť pri fotení v horšom svetle. Druhou možnosťou svetelných objektívov je možnosť výrazne rozmazať popredia a pozadie scény – vytvoriť tzv. bokeh. To je obzvlášť dôležité pri fotení portrétov. Pri výbere portrétneho objektívu preto ideálne voľte objektív s f/1,8, f1/4 alebo nižší.

Stabilizácia

O stabilizáciu sa dnes u moderných CSC bezzrkadloviek stará pohyb snímača. Vďaka tejto technológii prakticky nemôžete riešiť, i je objektív stabilizovaný alebo nie. Avšak to neplatí, pokiaľ vyberáte objektív pre klasickú DSLR zrkadlovku. Stabilizácia objektívu je tak vítaným bonusom ale nie je tak dôležitá. Dôležitá je skôr u skutočne dlhých teleobjektívov začínajúcich na ohnisku 200 mm.

Ostrenie

Pri fotografovaní portrétov majú najväčšiu výhodu majitelia nových CSC bezzrkadloviek, ktoré majú pokročilý systém ostrenia so sledovaním očí, tváre, hlavy alebo celých postáv. U takýchto fotoaparátov bude 99% objektívov na trhu ostriť špičkovo a bez zaváhania.

Majitelia DSLR zrkadloviek si musia dať pozor na jav zvaný backfocus a frontfocus. Ten sa prejavuje zaostrením pár milimetrov pred alebo za rovinu ostrosti. Pri fotení portrétov je toto obzvlášť dôležité, pretože fotografujete s malou hĺbkou ostrosti a chcete mať ostré oko, a nie napríklad riasy alebo nos. Frontfocus a backfocus vedia vyriešiť servis výrobcovia vášho fotoaparátu, výnimkou je ale DSLR Nikon D850, ktorá zvládne problém vyriešiť pomocou špecializácie funkcie pre automatické doladenie odchýlky ostrenia.

Čo dokúpiť k pevnému objektívu?

  • Ochranný alebo UV filter– ide o účinnú ochranu proti nečistotám, vode, snehu alebo ako nástroj k zníženiu rizika poškodenia objektívu pri páde alebo úraze.
  • Polarizačný filter– polarizačný filter pre fotenie portrétov zamedzí odleskom na pleti, zníži kontrast a jas oblohy v pozadí. Je to filter, o ktorom najčastejšie môžete počuť v súvislosti s fotením krajiny, ale má prekvapivo široké využitie i v portrétnej fotografii.
  • Lenspen na optiku– povinná výbava každého začínajúceho i pokročilého fotografa. Slúži k ľahšiemu udržiavaniu optiky v maximálnej čistote pre ostré snímky plné kontrastu.
  • Slneční clona– veľa portrétnych fotografov fotí proti slnku, a dokonca využívajú odlesky ako doplnok scény. Druhou skupinou sú fotografovia, ktorí chcú mať portrét technicky dokonalý, v takom prípade radšej nasaďte slnečnú clonu.