Objektívy na fotenie krajiny

Obecne vo fotografii platí, že na krajinu je najlepšie vyraziť s ultraširokým alebo širokouhlým objektívom. Takéto objektívy môžete využiť i na fotenie architektúry, reportáže alebo všade tam, kde potrebujete čo najširší hol záberu.

Ako vybrať objektív na fotenie krajiny?

Stránka z 8

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať objektív na fotenie krajiny?

V našom výbere figurujú predovšetkým širokouhlé objektívy ale skutočnosť je taká, že sa nemusíte báť fotografovať napríklad detaily v krajine alebo v architektúre pomocou teleobjektívu – vo fotografii sa kreativite medze nekladú. Pred výberom si dobre premyslite, aký objektív vám vo výbave chýba, určite potrebné parametre a vyberajte podľa ohniskovej vzdialenosti. Podobný návod, ako pri výbere postupovať, nájdete v sekcii "Objektívy".

Pri fotení krajiny alebo architektúry sa často používa vyššie clonové číslo, to preto, aby bola celá fotografia preostrená. Pokiaľ neplánujete s objektívom fotografovať reportáže, môžete pokojne siahnuť aj po menej svetelnej variante so zoomom. Obľúbené sú zoom objektívy s konštantnou svetelnosťou f/4.

Pokiaľ hľadáte univerzálne riešenie, ktoré okrem fotenia statických snímok zo statívu zastúpi aj potreby akčných fotografií, vyberajte buď z pevných svetelných objektov alebo zo svetelných zoom objektívov..

Ďalšie parametre objektívov

Pri výbere sa zamerajte i na ďalšie parametre:

Svetelnosť

Svetelnosť je označená písmenom f a určuje, aké veľké množstvo svetla dokáže prejsť objektívom a dopadnúť na snímač. Čím je objektív svetelnejší, tým lepšie snímky vyfotí v zlom svetle a zároveň môžete pracovať s veľmi malou hĺbkou ostrosti.

Stabilizácia

Pri fotení krajiny zo statívu sa väčšinou stabilizácia vypína. Moderné prístroje, ktoré majú stabilizovaný snímač, často vedia využiť stabilizáciu v objektíve aj vo fotoaparáte zároveň. Dostali sme sa teda do štádia, kedy napríklad dve sekundy dlhú expozíciu nemusíte nutne ostriť zo statívu. Premiantami v tejto oblasti sú fotoaparáty Canon R5 a Canon R6.

Ostrenie

Pri fotení krajiny alebo architektúry až tak rýchle ostrenie nie je potrebné. Väčšinu času totiž budete ostriť ručne za pomoci niektorého z moderných ostriacich asistentov. Pokiaľ ale vyberáte svetelný objektív alebo plánujete natáčanie videa s automatickým ostrením, vyberajte objektívy s tichým a rýchlym krokovým alebo lineárnym motorčekom. Takýto typ ostrenia má dnes už väčšina objektívov a existuje naozaj iba pár výnimiek, aj to z rady najlacnejších, ktoré ešte používajú starý typ hlučného ostrenia.

Čo dokúpiť k pevnému objektívu?

  • Ochranný alebo UV filter– používa sa ako ochrana predného člena objektívu. Pokiaľ by ste s objektívom niekde nechcene buchli alebo by dokonca došlo k pádu, filter náraz pohltí a zníži sa riziko poškodenia drahej fototechniky.
  • Polarizačný filter– denný chlieb každého fotografa krajiny. Je to jeden z mála filtrov, ktorý nejde žiadnym spôsobom nahradiť softvérovou úpravou. Medzi jeho efekty patrí zlepšení kontrastu, odstránenie odleskov a ľahká úprava farebnosti fotografie.
  • Lenspen na optiku– nenápadný kúsok príslušenstva, ktorý by nemal chýbať vo výbave žiadneho fotografa.
  • Slneční clona– pri fotení krajiny je nutné dávať pozor na slnečné odlesky, ktoré by mohli znížiť kontrast. Ako ochrana proti týmto javom slúži slnečná clona.
  • Statív alebo monopod– – krajina je fotografická oblasť, kde je statív takmer povinnosťou. Vyberte nejaký kvalitný a bude vám slúžiť pokojne aj desiatky rokov.