CEWE Fotolab blog

Trendy v svadobnej fotografii

S nástupom sociálnych sietí sa veľa vecí v svadobnom priemysle zmenilo. Prišla k nám nová svadobná estetika a netýka sa to iba fotografovania. Náročnejšie nevesty sledujú zahraničné svadobné blogy a čerpajú z nich inšpiráciu pre svoj svadobný styling, výzdobu, či tému svadby. Vytvárajú zo svojho svadobného dňa nádherné umelecké diela a zážitok pre seba a svojich blízkych. Úzko s tým súvisí aj výber kvalitného fotografa.

gavulka, CEWE

Vďaka digitálnym fotoaparátom majú fotografi oveľa väčší priestor a slobodu pre zachytenie spontánnosti, dynamiky a pohybu. Ľudia už nemusia stáť bez pohybu, môžu byť uvoľnení a viac si užiť prítomný okamih. To fotografom umožňuje viac sa sústrediť na emóciu a moment, ako len na dobré zaznamenanie obrazu.

svadobne fotky
Wolfert, Lubica Orolínová MUAH, Styling Cisárove nové šaty

 

Vo svete, ale postupne aj u nás, sa vracia trend fotografovania svadieb na film. Obľube sa tešia stredoformátové fotografie z dennej časti svadby. Večerná časť svadby sa fotí na kinofilm. Dôvodom je  exkluzívnosť. Mnohé páry si chcú dopriať luxus, akým už dnes filmová fotografia je, ale aj nadčasovosť takýchto snímok. Film je klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Filmový stredoformát a jeho hĺbka a zrno dáva fotografiám veľmi špecifický pocit, ktorý je digitálnou technikou ťažko napodobiteľný. Je dôležité, dať si takéto filmy vyvolať a skenovať v naozaj kvalitnom labáku.

Dôležitou súčasťou digitálnej fotografie sa stala postprodukcia. Nie je pravda, že dobré fotografie netreba upravovať. Aj vynikajúce fotky potrebujú dotvoriť – digitálne vyvolať. Tak ako sa kedysi vyvolával film chemicky, dnes sa musíme fotografiám povenovať a vyvolať ich digitálne v počítači.

V postprodukcii sú najviac trendy dve vizuálne cesty. Light&Airy a Moody fotografia. V Pretty Photography pracujeme s Light&Airy, čiže presvetlenou a vzdušnou úpravou. Najviac nadčasová je pre nás filmová fotografia a keby sme mohli pracovať len s filmovým materiálom, vieme tento štýl cez film dosiahnuť bez akýkoľvek úprav. Zaváňa to optimizmom a šťastím, čo je našej filozofii najbližšie.

svadba
Wolfert, Lubica Orolínová MUAH, Styling Cisárove nové šaty

 

Moody úprava je dramatická a vyznačuje sa tmavšími tónmi, má jemne nahnedlý alebo oranžový nádych.

Vaše svadobné fotky by sa vám mali páčiť dnes, ale aj o 30 rokov, preto si myslíme, že najlepšie je zvoliť si klasiku a nepodliehať krátkodobým trendom. Za klasiku považujeme realitu, ktorej sa dá postprodukčne jemne a s citom dopomôcť k ešte krajšiemu výsledku.

Fotenie známych osobností

Fotografovanie svadieb známych osobností je úplne iná kategória ako fotografovanie štandardných svadieb. Fotograf musí byť pripravený na 300% výkon a tlak. Okrem splnenia predstáv a túžob mladomanželov, musí naplniť očakávania dodávateľov, médií aj verejnosti. Musí ovládať technickú a umeleckú stránku fotenia, ale mal by mať  aj skúsenosti s prácou a komunikáciou s médiami.

Rytmus a Jasmina, CEWE

Tieto svadby majú častokrát úplne iné nároky na servis. Veľakrát treba už počas svadobného dňa dodávať kvalitné výstupy médiám, ktoré ešte v noc svadby idú na web, do tlače a obletia denníky a týždenníky. Práca fotografa je pod drobnohľadom verejnosti, ale aj svadobnej “obce” a konkurencie. Malá chybička môže stáť fotografa dobrú povesť.

Maria Čírova, CEWE
Svadobný salón WEM, Barbora Yurkovič MUAH, Spicy Wedding

 

Fotograf, ktorý má skúsenosti s takýmito svadbami, presne vie, čo ho čaká. Vie si dobre ustrážiť svoj priestor, navrhnúť počet asistentov alebo second shooterov. Vie si nastaviť spôsob komunikácie s médiami pre hladký priebeh, ale napríklad aj predvídať situácie, ktoré môžu nastať a upozorniť na ne agentúru, ktorú si mladomanželia vybrali pre organizáciu svojho svadobného dňa.


 

 

Pretty Photography

V Pretty Photography sme sa spojili dvaja skúsení fotografi, Peter Frolo a Zuzana Gavulová. Sme vnímavé vizuálne typy, ktorých práca baví a majú záujem o pekné veci. Ponúkame absolútny súčasný trend, ktorý zároveň považujeme za nadčasový vo svadobnej fotografii. Inšpirujú nás nové smery a kvalitná konkurencia. Sledujeme zahraničné prúdy a prinášame „kus sna“ do slovenskej svadobnej fotografie. Naučíme vás, že nie je jedno, kto vám zvečňuje tie najdôležitejšie momenty vášho života a že fotografovanie nie je len „cvakanie“. Je to súhrn skúseností a skutočná práca, ktorá môže byť naozaj dobrá len od zbehlých fotografov – a čo je veľmi podstatné – od fotografov, ktorí majú stále vášeň pre svoju prácu, robia pekné veci a majú záujem napredovať a vzdelávať sa.
Našim zámerom je, aby ste získali pekné a kvalitné fotografie bez zbytočných póz, retuše, aby ste sa pri fotení dobre cítili a boli sami sebou. Profesijnou odmenou je pre nás váš dobrý pocit pri odovzdávaní materiálov a fotografií, ktoré budú pre vás jedinečnou pamiatkou na celý život.

Komentáre

  • Ďakujem za info. Blížim sa k 76-ke a môj záujem o fotografovanie klesá. Som amatér, ale sledujem trendy.

  • Som veľmi rád, že som našiel taký informatívny blog, kde môžem nájsť odpovede na svoje otázky. Ďakujeme vám za zdieľanie užitočných informácií. radi odporúčam priateľom