CEWE Fotolab blog

Použitie fotografických filtrov v praxi

Fotografovanie patrí v dnešnej dobe do nášho každodenného života. Pokročilé smartfóny a ich fotoaparáty poskytujú dostačujúcu kvalitu, ktorá väčšine užívateľov úplne postačuje. Pre tých, ktorí sú zástancami vyššej kvality obrazu a radi využívajú rôzne fotografické doplnky, predstavujeme tri najpoužívanejšie fotografické filtre. Vo väčšine prípadov sa dajú jednoducho nasadiť na obrubu objektívu zrkadlovky, bezzrkadlovky alebo objektívu na pokročilom kompaktnom fotoaparáte. V niektorých prípadoch je potrebné zaobstarať si vhodný adaptér, ktorý umožní samotné nasadenie filtra.

UV filter

Najpoužívanejší a takmer nevyhnutný je takzvaný UV filter. V súčasnosti je používaný hlavne ako ochrana prednej šošovky na objektíve. V ponuke je mnoho kategórií UV filtrov od úplne základných priehľadných sklíčok až po profesionálne UV filtre z optického skla s pokročilými antireflexnými vrstvami. Na bežné setové objektívy úplne postačujú základné filtre, samozrejme pri drahších objektívoch odporúčam zainvestovať do kvalitného UV filtra vyššej kategórie. Tento filter by vo vašej výbave určite nemal chýbať.

Polarizačný filter

Polarizačný filter je veľmi populárny pri fotografovaní krajiny a prírody. Samozrejme, dá sa využiť aj pri fotografovaní iných žánrov. Polarizačný filter pekne zvýrazňuje farby a zvyšuje kontrast, fotografia je živšia a plná farieb. Taktiež eliminuje odlesky od skla a vody. Pri fotografovaní za slnečného počasia pekne zvýrazňuje kontrast a oddeľuje biele oblaky od sýto modrej oblohy. Tento filter určite vrelo odporúčam, vaše fotografie pekne ožijú.

Šedý filter

Medzi takzvané špeciálne a efektové filtre patrí šedý filter. Nie je až tak často používaný, ide skôr o špeciálny filter na dosiahnutie rôznych efektov. Pri fotografovaní tečúcej vody sa používa na jej efektné mliečne rozmazanie. Filter umelo predĺži expozíciu a fotoaparát zachytí vodu v peknom mliečnom prevedení. Tieto filtre sa ponúkajú s rôznou silou efektu. Najpoužívanejšie sú filtre s označením ND2, ND4 a ND8. Pri fotografovaní zatmenia slnka je potrebné použiť veľmi silný šedý filter s označením ND400, ND1000 a viac. Použitie takého silného filtra je potrebné z toho dôvodu, že ide o veľmi silný zdroj svetla. Bez silného šedého filtra je fotografovanie takejto scény nemožné.

Pri všetkých spomínaných filtroch je veľmi dôležitý ich výber. Akonáhle máte vo svojej výbave len špičkové objektívy, rozhodne odporúčam použiť len kvalitné filtre, ktoré vám nebudú degradovať kvalitu výslednej fotografie.


Ján Kandra

Fotografovaniu sa venujem už skoro 16 rokov. Začínal som ako mnoho iných fotografovaním na kinofilm a postupne prešiel na digitálnu technológiu. Tejto oblasti sa venujem aj vo svojej práci ako správca internetového obchodu Fotolab.sk. Medzi moje obľúbené žánre dlho patrilo fotografovanie krajiny. V súčastnosti fotím hlavne reportážnu fotografiu a portréty z bežného života.

Komentáre

  • nd filtre su specialna vec, ktoru nik nepouziva? Najpouzivanejsie su 2,4 a 8 ???

    Ja by som povedal naopak. ND2,4 a 8 su vyhodene peniaze. Ak ma mat filter vyznam,tak minimalne ND32. S nim sa stale dostanem na rozumny cas(1-3sek) pri rozumne zaclonenom objektive.

    Dalsia vec… ND1000 je na zatmenie slnka ? To som este neskusal. 99.99% ich majitelov ich pouziva na inu vec.. a to rozmazanie oblakov.  Pomocou silneho ND sa vieme dostat az na minutove fotky a krasne roztahat oblaky. Akurat ND1000 je casto dost malo a treba ho kombinovat este s dalsimi filtrami pre dlhsie casy. Napriklad hodinu po vychode slnka na horach v zime som s ND2000 + polarizak, co je 1.5EV, cize ND6000 pri iso 200 (D90 nizsiu nema) a clone 13 koncil na casoch okolo 8-10 sekund, co je na riadne roztahanie hmly malo.

    Pre mna je idealna kombinacia ND32 a ND2000… Ked je malo svetla (potoky v lese), staci 32, viac svetla ako potoky v tatrach, tj. na slnku ND2000 a na oblaky hmly a podobne cary mary kombinacia oboch… ND2000+32 = ND64 000

    • Dobrý deň, v článku som písal o najčastejšie používaných filtroch pre bežných užívateľov. Dlhé roky som pracoval aj v predajni kde sa kupovalo veľké množstvo filtrov.Samozrejme, najväčší záujem bol vždy o UV filter a následne o filter polarizačný. Záujem o ND filtre bol vždy najmenší, ale akonáhle zákazník prejavil záujem o ND filter, najčastejšia kúpa bola ND4 alebo ND8, sila ND2 bola kupovaná najmenej a samozrejme aj jej použitie je minimálne. Všetko čo ste písali je úplná pravda a evidentne patríte k fotografom, ktorí využívajú svoju techniku naplno aj vrátane filtrov. Náš článok o filtroch pojednáva o využití a základných parametroch pre bežného užívateľa, pokročilé využitie či už Polarizačného alebo ND filtra je na další plnohodnotný článok. Samozrejme, ďakujeme za Váš postreh a príklady z praxe, ktoré majú veľkú hodnotu pre každého kto chce filtre, špeciálne ND filtre využívať na vyššej úrovni.