blog.fotolab.sk

Fotografovanie so setovým objektívom

Mnohí používatelia fototechniky s možnosťou meniť objektívy (zrkadlovky a bezzrkadlovky) sa po určitom čase začnú zaujímať o iné objektívy, než je ten ich základný/setový.

Dôvodov je niekoľko:

 • potreba doplniť ohniskové vzdialenosti teleobjektívom alebo širokouhlým objektívom
 • ťažšia práca s malou hĺbkou ostrosti, potreba objektívov s vyššou svetelnosťou
 • horší pomer zväčšenia, čiže fotenia detailov alebo makra – potreba makroobjektívu
 • pomalší a menej presný autofocus – potreba rýchlych svetelných zoomovacích objektívov
 • absencia vodoodolnosti a prachuodolnosti, potreba utesnených, konštrukčne lepších objektívov
 • horšie optické vlastnosti (kresba, bokeh, podanie farieb) a horšie korigované optické chyby (skreslenie, aberácia, vinetácia a pod.)

Ak vás fotografovanie začne naozaj baviť, porozumiete expozičnému trojuholníku a technickým parametrom vašej fototechniky a vidíte výsledky, tak časom prirodzene narazíte na vyššie spomenuté limity setového objektívu (seťáku). Napriek tomu sa ale mnohí svojho seťáku nikdy nevzdajú. Niektorí ho síce doplnia, no niektorí sa uspokoja s tým čo majú.

Dôvodov je viacero, väčšinou sú úplne prozaické. Cena setového objektívu je zvyčajne veľmi nízka a rozsah objektívu veľmi praktický na to bežnejšie fotenie ako sú výlety, turistika, rodinné fotky. Fotografie, ktoré dokážete urobiť s bežnou zrkadlovkou a základným objektívom budú ešte dlhé roky o triedu lepšie než z akéhokoľvek mobilu či vreckového kompaktu s malým snímačom. Taktiež, stále máte nasadený len ten jeden objektív a hoci nie je prachotesný, tak váš snímač aj po dlhšej dobe nevykazuje potrebu nutného čistenia – nemáte bodky na fotkách :).

Keď som si kúpil svoju prvú digitálnu zrkadlovku, konkr. Nikon D7000, kúpil som ju v kombinácii s Nikkor AF-S 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Na tento setový/základný objektív nedám dodnes dopustiť. Zaujímavý rozsah, slušná kresba, pekné podanie farieb a cena taká ľudová. Časom som zostavu doplnil o teleobjektív a portrétny objektív, ale so seťákom som aj tak robil stále najviac fotiek. Rozsah vyhovoval na 90% fotených scén a tém, ktorým som sa venoval. Pracoval som ako geograf/kartograf a táto zostava mohla byť kedykoľvek po ruke a fotky z nej ma nikdy nesklamali.

Občas som si od kamaráta geodeta požičal Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR, s praktickejším širším ohniskom pri fotení krajiny, lepšou kresbou, ale aj rádovo vyššou cenou. Aj napriek cene, aj tento objektív patrí do kategórie setových objektívov a je veľmi dobrou alternatívou pre krajinárov a cestovateľov.

Dnes, po rokoch strávených v krajine, štúdiom, pracovne i zo záujmu, už tieto setové objektívy nepoužívam.

Pri fotení svadieb pre ne nemám praktické využitie a ani fotoaparát, na ktorom by som ich vedel využiť. V lete sa ale chystám s manželkou na poznávačku do Nórska a už teraz dumám, čo z kategórie setový objektív s praktickým rozsahom, použiteľný na Nikone D750, si so sebou vezmem :).


 

Ján Murín

"Aj cesta je cieľ. Ak ju lemujú nafotené decisive moments, o to lepšie :).
Mám rád čiernobielu fotografiu, cestopisy, životopisy, Johnnyho Casha. Nájdete ma vo Fotolab Banská Bystrica a poniektorí aj na vašej svadbe :)."

Pridať komentár

five × one =

Instagram

 • Aký bol váš víkend? Boli ste na Grape alebo ste relaxovali pri vode či v horách? Fotky z víkendu si zaslúžia byť uložené aj v tlačenej podobe - či už je to CEWE FOTOKNIHA Pure, alebo len klasické fotografie. #mojecewe #fotolabsk #spomienky #zazitky #fotky #memories #cewefotoknihapure #cewepure #fotografie #photos
 • Chceli by ste vyskúšať jednorázovy foťák, ale bojíte sa výsledku? Náš kolega z Banskej Bystrice si takýto fotoaparát vzal na dovolenku. Aké bolo fotenie a v koľkých snímkach mal svoje prsty sa dočítate na našom blogu! 
#fotolabblog #fotolabsk #mojecewe #jednorazovyfotak #kodak #jednorazovykodak #blog #recenzia #retro #analog #fotenie #fotoaparat
 • Mnoho z nás cestuje do zahraničia aby videli krásne pamiatky alebo miesta. Cestovali ste však už po Slovenku aby ste videli napríklad Spišský hrad? Ak nie, dáme vám dobrý dôvod na zmenu. Navštívte pamiatky zapísané do svetového dedičstva UNESCO na Slovensku a v Českej republike a s ich fotkou vyhrajte jedinečné ceny. Stačí ak pri fotke tu na Instagrame použijete hashtag #unescosCEWE Presné pravidlá nájdete v profile. Súťažíme do 30.9.2018. #mojecewe #fotolabsk #sutaz #fotosutaz #unesco #cestovanie #dnescestujem #slovensko #fotolabcz #slovakia #czechrepublic #cesko