CEWE Fotolab blog

Fotografia u vás doma – tvorivá rodinná zábava

Témou je rodina, pódiom váš domov – a vy ste hviezdny fotograf. Každý deň je toľko okamihov, ktoré sa oplatí zachytiť. Ukážeme vám, ako dostať svoju rodinu na výslnie a zabaviť sa spolu u vás doma.

Máme pre vás štyri tipy, ako vyfotiť vynikajúce rodinné fotografie pomocou fotoaparátu alebo smartfónu. A aby neostali zabudnuté na pamäťovej karte, máme zopár nápadov, čo z nich vytvoriť.

1. Trochu iný pozdrav
Fotografie ako táto sú vhodné na milé blahoželanie – a vo fotoknihe vždy prinesú radosť.

 

Ruky rodičov sú vytvarované do srdca a nohy dieťaťa alebo dieťaťa v nich ležia. Neobvyklý nápad na krásny pozdrav vo forme pohľadnice – napríklad starým rodičom, priateľom rodiny alebo krstným rodičom potomka. Takýto motív vyzerá obzvlášť elegantne v čiernej a bielej farbe.

A takto to funguje najlepšie:

  • Naskrutkujte fotoaparát na statív
  • Zamerajte objekt v hľadáčiku
  • Nastavte ohniskovú vzdialenosť na približne 50 až 70 milimetrov. Na smartfóne je často k dispozícii dvojnásobné zväčšenie.
  • Zapnite a uvoľnite funkciu samospúšte
  • Skontrolujte výsledok na displeji

Tip: Svetlo by nemalo vrhať nadmerne ostré tiene, preto je lepšie objekty na fotografii nepriamo osvetliť lampou alebo rozptýleným denným svetlom.

Starí rodičia budú veľmi radi, keď nájdu v schránke písomný pozdrav s výsledným obrázkom. Začnite a navrhnite si svoje osobné CEWE pohľadnice.

2. A … akcia! (Profesionálny tip)
Otec a syn pristihnutí pri nepozorovanom hraní – úžasné.

 

Fotografie šantiacich sa detí a rodičov sú skvelou zábavou pre všetkých zúčastnených. Divoká akcia prináša nespočet skvelých motívov, ktoré sa pri dodržaní niekoľkých malých pravidiel premenia na špičkové fotografie.

Bez ohľadu na to, či sa jedná o fotoaparát alebo smartphone, kľúčom k ostrým akčným fotografiám je čo najkratšia doba expozície. Vyžaduje si to predovšetkým veľa svetla. Funguje to buď vonku na záhrade, alebo vo svetlej miestnosti. Blesk by teoreticky bol tiež možnosťou, ale predsa len upúta pozornosť a preruší zábavu. Expozičný čas by mal byť maximálne jedna tisícina sekundy. Ak svetlo nestačí, zvýšte manuálne citlivosť až na hodnotu ISO 25 000, čo zaručí potrebnú svetelnú rezervu pri krátkych časoch uzávierky.

Tip: Neváhajte a vyskúšajte neobvyklé perspektívy – kreatívne experimentovanie je kľúčom k prirodzeným, nestrojeným fotografiám. Výsledné fotografie sú vhodné pre veľké fotoplagáty alebo malú CEWE FOTOKNIHU.

3. Farebné fotografie jedla
Takto vznikajú špeciálne zábery: Varenie s deťmi netreba nebrať príliš vážne – a všetko zachytené na fotografiách.

 

Jedným z najlepších trikov na kreatívne navrhovanie fotografií je použitie farebných objektov. Ovocie a zelenina sú svojou povahou nápadné, a preto sú ideálne ako rekvizity. Na našej ukážkovej fotografii je farebná zelenina viditeľne rozostrená v popredí, plátky červenej papriky a mrkva v detských rukách zas priťahujú oko diváka k tváram.

Špeciálny nápad: Použite sezónnu zeleninu a ovocie na vytvorenie špeciálneho motívu pre každý mesiac – máte nielen prvotriednu výzdobu svojej kuchyne, napríklad fotoobrazmi, ale aj perfektný základ pre mimoriadny fotokalendár.

4. Dajte detaily na správne svetlo
Zaostrite na to podstatné: Takéto fotografie prinášajú rozmanitosť a dávajú divákovi pocit, že je uprostred deja.

 

Niekedy malé veci rozprávajú veľké príbehy. Detail, perfektne usporiadaný a vystavený svetlu, môže povedať oveľa viac, ako by urobil celý obrázok. Pretože divákovi ponúka oveľa väčší priestor pre jeho vlastnú predstavivosť. Pri správnom použití svetla bude hlavný motív zvýraznený. Rovnako ako v tomto príklade to môžu byť ruky, kvetinka, remeselnícky nástroj, alebo čokoľvek vám napadne.

Fotografická výzva spočíva v prvom rade v naaranžovaní objektu a v druhom rade v správnej expozícii: hlavný objekt vo svetle musí dobre vyniknúť, aby ostatné časti obrazu nezanikli tme. Prejdite sa vo svojom dome, po byte alebo záhrade – budete ohromení, koľko motívov nájdete. Takéto snímky budú ideálne napríklad na vytváranie hexxas na vaše steny.

Prajeme vám veľa úspechov pri hľadaní krásnych motívov a vytváraní špeciálnych umeleckých diel.

Pridať komentár