Objektívy na makro

Fotografovanie ohromujúcich detailov miniatúrneho sveta okolo nás je obľúbenou disciplínou skoro všetkých fotografov. Je jedno, či už ide o fotenie drobných produktov, rastlín alebo hmyzu. Makro fotografie môžu byť kreatívne, abstraktné, vedecké ale i dokumentárne. To pravé makro avšak nevyfotíte bez špecializovaného objektívu. Podľa čoho ale vyberať?

 

Ako vybrať objektív na makro?

Stránka z 2

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať objektív na makro?

Pokiaľ chcete fotografovať naozajstné makro, teda zväčšeniny 1:1 budete potrebovať špeciálny makro objektív. Na snímky produktov vám bude stačiť objektív s ohniskom okolo 35-70 mm. Pokiaľ sa ale zameriavate na fotenie makra v prírode, napríklad drobného hmyzu, vyberajte objektív s ohniskom aspoň 90 mm alebo dlhším. A nezabudnite, ďalšie makro objektívy môžete používať ako portrétne objektívy, hlavne v kombinácii s full-frame fotoaparátom.

Ďalšie parametre objektívov na makro

Čo si všímať pri výbere makro objektívov./p>

Svetelnosť

Množstvo svetla, ktoré v jeden moment objektívom prejde a dorazí na snímač sa označuje písmenom "f". Čím je číslo menšie, tým je objektív svetelnejší. U makroobjektívov je najčastejšia hodnota f/2,8 a výnimočne sa u nich clona zaviera výrazne viac, ako je tomu u klasických objektívov. To je veľmi dôležité. Pri fotení makra totiž pracujete s malou hĺbkou ostrosti a clonu budete skôr zatvárať ako otvárať..

Makroobjektívy sú pre toto konštrukčne uspôsobené a tam, kde bežný objektív stráca zavrením clony ostrosť (okolo f/11 začne nastupovať tzv. difrakce), makroobjektív drží ostrosť pokojne až do clony f/22 alebo vyššej. Výhoda svetelných makroobjektívov spočíva v ich univerzálnosti, kde tie s dlhším ohniskom môžeme bez problémov používať i na fotenie portrétov.

Stabilizácia

Stabilizácia je pri fotografovaní detailov alebo makra naozaj dôležitá. Pri ostrení na krátku vzdialenosť a fotení miniatúrneho sveta stačí menší pohyb fotografa a pokazí sa kompozícia alebo sa vyfotografuje neostrý snímok. Stabilizácia je zásadným pomocníkom a pokiaľ máte na výber medzi objektívom so stabilizáciou alebo bez, rozhodne siahnite po tom so stabilizáciou.

Ostrenie

Pokiaľ sa skúseného makro fotografa opýtate, ako pri fotení zaostruje, pravdepodobne vám odpovie, že manuálne. A je to naozaj tak. Pri fotení makra sa omnoho častejšie používa manuálne zaostrenie namiesto automatického. Makro objektív nie je iba o fotení psíkov, kvetov ale využijete ho aj pri fotení jedla, produktov, detailov alebo portrétov. Rovnako ho môžete používať aj na natáčanie videí. Hľadajte preto objektívy s lineárnym alebo krokovým motorom.

Obrovskou výhodou je u makro objektívov funkcia Limiter. Poznáte ju podľa prepínača na strane objektívu. Môžete tak jednoducho nastaviť či práve fotíte na makro alebo na portrét a zrýchliť tak funkciu automatického ostrenia.

Obrovskou výhodou je u makro objektivů funkce Limiter. Poznáte ji podle přepínače na straně objektivu. Můžete tak snadno nastavit, jestli zrovna fotíte makro nebo portrét, a zrychlit tak funkci automatického ostření.

Čo dokúpiť k makro objektívu?

  • Ochranný alebo UV filter– pri fotení makro objektívom so širokým ohniskom môže dôjsť ku kontaktu prednej šošovky s foteným objektívom. Ochranný filter tak zároveň zabráni ušpineniu alebo poškodeniu a čiastočne ochráni v prípade pádu alebo nárazu. Pri výbere dbajte na správny rozmer.
  • Polarizačný filter– tzv. CP-L filter sa postará o odstránenie odleskov zo všetkých nekovových povrchov. Napríklad kvapky vody alebo odlesky na listoch. Vylepší tak kontrast a ovplyvní farby. Efekt polarizačného filtra prakticky nie je možné vytvoriť v grafickom programe a preto je neoceniteľným pomocníkom každého fotografa.
  • Lenspen na optiku– – pri fotení makro snímkov je dôležité udržovať predný člen alebo nasadený UV filter v maximálnej čistote. K tomu slúži lenspen, ktorý kombinuje jemný štetec a stierku na báze uhlíku pre odstránenie mastnoty.
  • Slneční clona– vďaka slnečnej clone obmedzíte stratu kontrastu a vznik nechcených odleskov spôsobených bočným svetlom. Mnoho objektívov má clonu priamo v balení ale nájdu sa aj také, ktorým je nutné clonu dokúpiť zvlášť.
  • Pevné vodeodolné nohavice– – veľkým pomocníkom pri fotení makra je vlastniť fotoaparát s výklopným displejom. I tak sa ale v prírode nevyhnete situáciám, kedy budete dlho kľačať, takže určite myslite na svoj komfort :)