fotolab.sk/blog

Tradícia na betón

Tradícia na betónkraslice trochu inak

Veľká noc sa pomaličky blíži a preto som sa začala pripravovať. Vážim si tradície, zvyky a folklór, je to nekonečná studnica inšpirácie. Ale… nechcela som len odkukovať z minulosti, chcela som to posunúť niekde inde. Chcela som niečo iné. A tak som dumala: “Aké kraslice by mohli byť moderné, štýlové, minimalistické a prírodné? Čo by sa mi najviac hodilo do bytu?” A vtedy mi ťuklo, čomu som v poslednej dobe podľahla. Betón.

Len sliepka z paneláku, ako ja, môže znášať betónové vajcia 😀

Od prvého nápadu ubehlo už veľa pokusov, vydarených aj nevydarených. Vyskúšala som si už mnoho typov prípravy betónových vajíčok. Jednu z týchto možností vám dnes ponúkam k nahliadnutiu. Ak ste sa zamilovali do betónu, tak ako ja, možno vám tento fotopostup dodá odvahu vyskúšať si to. Treba rátať s tým, že sa trochu zašpiníte, preto je dobré mať pri práci na stole podložku, alebo igelitový obrus. Ja nemám, lebo môj stôl to už nepotrebuje :D. Tak začíname:

Materiál:

 • obal od vajíčok
 • rýchloschnúci cement (odporúčam Knauf, kúpite v hobby marketoch)
 • malé kamienky (nemusia byť, ale robia pekné dierky a štruktúru) (kúpite v hobby marketoch)
 • plastové vajíčka (kúpite v umeleckých potrebách)
 • vodu
 • disperzné lepido (Herkules, Duvilax)
 • štetce
 • rezák
 • nádobku a naberačku na betón
 • medené, zlaté alebo strieborné vločky (kúpite v umeleckých potrebách)
 • lepidlo na dymovú fóliu (kúpite v umeleckých potrebách)
 • klásky, pierka, krajku,…

Postup:

Prerežeme si plastové vajíčko na dve rovnomerné polovice. Neodporúčam nôž nahriať, pretože roztavené hrany by nechávali nepekné odtlačky.

Narezané plastové formičky si naukladáme do stojanu.

Do nádobky si nalejeme vodu. Nie veľa, tak jeden až dve deci.

Postupne prisypávame cement, tak aby nám vznikla hustejšia hmota.

Dôkladne premiešame aby hmota bola rovnomerne hustá.

Ak si želáme pórovitejší a autentickejší betón, primiešame drobné kamienky.

Pripravenú zmes vlejeme do formičiek. Formička musí byť plná, ideálne s jemným kopčekom v strede.

Podľa typu cementu počkáme kým jemne preschne. Ja používam rýchloschnúci a čakám tak 3-5 minút. Treba si to odsledovať. Hmota nesmie byť už tekutá ale ani tuhá, aby sme formičky mohli zlepiť. Takto by to malo vyzerať:

Formičky stlačíme k sebe, vytlačíme prebytočný materiál, položíme vo vodorovnej polohe do stojanu a necháme preschnúť.

Neskôr môžeme vajíčka presunúť aj na radiátor a nechať ich poriadne preschnúť. Ideálne aj na dva dni. Vo formičke to dosť pomaly schne. Vodorovne, alebo zvislo (ak už nie sú tekuté), je to jedno.

Po uschnutí, vajíčka vylúpneme z formičiek. Môžeme si pomôcť príborovým nožíkom. Nie je to vždy jednoduché, možno prídete aj o nechty. Ja túto operáciu prenechávam často manželovi 🙂 Ak sa tomu budete venovať častejšie, rozhodne odporúčam pred odlievaním použiť separátor (prípravok ktorý umožní jednoduchšie oddeľovanie výrobku od formy), ide to ľahšie.

Hotové betonové vajíčka si už môžete ľubovoľne zdobiť. Ja som sa rozhodla pre medenú dymovú fóliu, pretože krásne kontrastuje. Pripravila som si prírodné prvky ako klásky, pierka… Vecičku potrieme lepidlom na dymovú fóliu a necháme preschnúť.

Keď je lepidlo priesvitné môžeme nanášať vločky a jemne ich vtláčať.

Nakoniec na pripravenú ozdôbku zozadu nanesieme disperzné lepidlo, opäť necháme jemne preschnúť a prilepíme na vajíčko. Odstávajúce ozdoby, ako napr. klásky musíme dlhšiu dobu pridržiavať, alebo ináč zaťažiť, aby sa neodlepili.

A netradičné kraslice sú hotové 🙂

Veľa zdaru pri betónovaní a krásne dni prajem! 🙂


Miroslava Kaľavská

Radím sa do kategórie tvorilkov a snílkov. Najviac času trávim vo svojom ateliéri a venujem sa prevažne maľovaniu. Maľba ma celou svojou „dušou“ pohltila. Motívy, ktoré ma očaria, maľujem a pretváram na svet, ako ho vidím ja. Inšpiráciu mi ponúka fotografia a cestovanie. Milujem momentky, ktoré dokážu uchovať pocit z okamihu :)

Komentár

5 + 19 =

Instagram

 • Vedeli ste, že 21.február je medzinárodným dňom materinského jazyka? 👅 👅 👅
Je jedno aký je váš materinský jazyk CEWE FOTOKNIHE porozmiete v akomkoľvek jazyku. Fotografie vyrozprávajú celý príbeh za vás! 🙌🏻🙌🏻
#mojecewe #fotolabsk #cewephoto #cewefotokniha #fotokniha #photobook #cewefotobuch #pribeh #fotografie #zazitky #spomienky #foto #photos #memories #IMLD #denmatericnskehojayzka #mothertoungue
 • Fotosúťaž CEWE Photo Award pozná výhercov mesiaca január! Čo myslíte, má šancu sa stať celkovým víťazom? 😲😲 Skúste šťastie a zapojte sa do celosvetovej súťaže o jedinečný zájazd podľa vlastného výberu a kopec iných cien! 📷📷 Link na súťaž a viac info nájdete v profile!

#mojecewe #fotolabsk #cewephoto #cewephotoaward #CEWEphotoaward2019 #fotosutaz #contest #sutaz #fotky #fotenie #vyhercamesiaca #cewephotoawards
 • Krásneho Valentína prajeme! 💕 💕

Na blogu sme pre vás pripravili 10 tipov ako zachytiť valentínsku atmosféru pomocou fotoaparátu nie len na Instagram. #mojecewe #fotolabsk #foto #valentin #valentine #novyclanok #fotolabblog #blogger #tipynafotky #fotenie #dog #love #dogstagram #tipnafoto#fotky #photos #laska #love #frenchie