CEWE Fotolab blog

Spoločník v čase aj nečase – recenzia Olympus TG-5

Prvé dojmy :

Olympus TG-5 je už piatou generáciou odolného a výkonného fotoaparátu populárnej rady TG. Ponuka kompaktných fotoaparátov značky Olympus sa oproti minulosti výrazne zúžila, preto je všetka snaha sústredená na sekciu odolných fotoaparátov. Skutočne to na samotnom fotoaparáte aj vidno, je dokonale prepracovaný a ponúka mnoho špičkových funkcií. Medzi jeho hlavné prednosti patrí odolnosť a schopnosť uspieť aj na tých najdrsnejších miestach.

Na fotoaparáte je všetko pekne usporiadané. Prednej časti fotoaparátu dominuje dobre spracovaný grip na lepší úchop, vstavaný blesk a prisvetľovacia dióda. Okolo objektívu je tlačidlo uvoľňovania prednej obruby, po jej odstránení je možné na fotoaparát pripojiť rôzne príslušenstvo. Na zadnej časti je pekný LCD o veľkosti 3 palce, kruhový volič na nastavenie režimov fotografovania a priame tlačidlo na spustenie natáčania videa. Taktiež tam nájdete smerový volič na rýchle nastavenia a klasické tlačidlo prezerania fotografií a videa. Výborná vec je kruhový volič na hornej časti fotoaparátu,  môžete s ním meniť hodnotu clony, času alebo iné nastavenia. Fotoaparát má rozlíšenie 12Mpx, čo je určite postačujúca hodnota. Prednosťou je jeho odolnosť, vodotesnosť do 15metrov, odolnosť voči tlaku 100kg, zvládne pád až z 2,1 metra a vydrží mráz do -10 °C.

Fotografovanie v praxi :

Fotoaparát som sa vybral otestovať smerom k hlavnému toku rieky Dunaj. Cestou cez mesto som vyskúšal aj fotografovanie bežných scén, architektúry a aj fotogenické zábery mosta Apollo.

Na fotoaparát si treba zvyknúť, celkové ovládanie je iné ako u bežných kompaktných fotoaparátov. Stále som mal pocit že fotoaparát má stuhnuté tlačidlá. Je kompletne utesnený, nárazu a tlaku vzdorný, preto aj tlačidlá a voliče reagujú na pocit ťažšie. Samozrejme išlo len o zvyk, o chvíľu bolo všetko v poriadku a pri fotografovaní som si to už vôbec neuvedomoval. Na druhej strane je samotné MENU fotoaparátu veľmi bohaté a ponúka množstvo funkcií a nastavení, ponukou a ovládaním pripomína MENU z vyšších modelov. Prechádzal som postupne mestom a cestou k Dunaju fotografoval zaujímavé miesta. Konštrukcia mosta Apollo je častou témou pre mnohých fotografov a nevynechal som ju ani ja. Najprv som robil len bežné testovacie zábery, ale po dôkladnejšom prezretí na LCD som bol milo prekvapený kvalitou výslednej fotografie.

Nový procesor TruePic VIII, použitý tiež vo fotoaparáte Olympus OM-D EM-1, vlajkovej lodi tejto značky, urobil v kombinácií s kvalitným a svetelným objektívom svoje. Fotografie sú pekne prekreslené, ostré a celkovo pôsobia veľmi dobre. Menšie optické chyby pri fotografovaní v proti svetle netreba spomínať, celkovo sú snímky na prekvapivo vysokej úrovni. Dosť ma to povzbudilo a počas cesty som urobil niekoľko fotografií mosta a jeho okolia z rôznych pohľadov. Je príjemné vedieť, že už aj odolný fotoaparát dokáže ponúknuť vysokú kvalitu fotografií. Podľa mojich skúsenosti išlo vždy o určitý kompromis.

Fotoaparát ste mohli používať pod vodou alebo v mraze, ale kvalita fotografií bola priemerná. Podľa všetkého nastal posun k lepšiemu. Teraz tu máme plnohodnotný kvalitný fotoaparát a zároveň prístroj pod vodu, do mrazu a ťažkých poveternostných podmienok. Fotografovanie sa stalo omnoho príjemnejším a kreatívnejším. Cestou som na konci mosta objavil niekoľko zamknutých visiacich zámkov,  novodobý svetový zvyk zaľúbených párov. Dali sa odfotografovať pekne zblízka, čo umožňuje  kvalitné makro.

Z mosta som zišiel na veľmi populárnu hrádzu, využívanú množstvom cyklistov a korčuliarov. Na zemi boli padnuté pierka,  snažil som sa ich odfotografovať prostredníctvom spomínaného makro nastavenia, ktoré fotoaparát umožňuje použiť v celkom širokej ponuke. Pierka a ich jednotlivé delenia pekne vystúpili a objavili sa aj detaily, ktoré voľným okom ani nie je vidieť. Cestou k hlavnému toku Dunaja som prechádzal cez lužný les plný topoľov s množstvami pavučín.

Ak ste fanúšikom abstraktnej fotografie, dajú sa tu objaviť rôzne motívy  a mnohé inšpirácie. Ako bonus môžete s fotoaparátom TG-5 vyskúšať aj fotografovanie v daždi, vlhku a v rôznych situáciách, kde bežný fotoaparát neobstojí. Napríklad  kvapky na listoch alebo v pavučinách po daždi, ktoré pekne vyniknú v proti svetle.

Pomaly som sa dostával k hlavnému toku Dunaja. Hladina bola  neobvykle nízka, preto sa dalo pohodlne vstúpiť aj do obvykle zaplavených miest. Fotografoval som z rôznych malých ostrovčekov,  vstúpil  do vody a vyskúšal odolnosť fotoaparátu. Pred samotným ponorením som skontroloval poistky na kryte konektorov a kryte karty a batérie. Vodotesnosť garantujú dve poistky na každom otvárateľnom kryte.

Určite odporúčam pred a po každom ponore či fotografovaní v piesku krytky otvoriť a dôkladne ich prečistiť štetcom na čistenie optiky/fototechniky. Každé malé zrnko piesku alebo prachu môže spôsobiť zatečenie fotoaparátu.

Skúšal som fotografovať aj z napohľad čistej vody Dunaja ale fotografie boli nejasné a kalné. Pekné podvodné fotografie nevyšli, voda bola kalná, napriek tomu že sa zdala byť čistá. Ak budete s deťmi na kúpalisku alebo pri mori kde je voda priezračná, budete môcť naplno využiť potenciál tohto kvalitného a hlavne odolného fotoaparátu.

Ďalšou výhodou je výborná svetelnosť objektívu na začiatku ohniska.  Využijú ju najmä fotografi v horších svetelných podmienkach – na skalách, v jaskyniach, či zimných expedíciách, kedy sa skoro stmieva. Krásne ranné a aj večerné scenérie budete môcť fotografovať so širokým ohniskom 25mm, ktorý je na začiatku ohniska a taktiež si môžete scénu priblížiť a to až do hodnoty 100mm na konci ponúkaného ohniska. Potvrdením špičkovej kvality tohto fotoaparátu je aj možnosť natáčania kvalitného videozáznamu v rozlíšení 4K.

Na záver :

Fotoaparát Olympus TG-5 je skutočne plnohodnotným spoločníkom na všetky vaše cesty, dovolenky a expedície. Úplne bez obáv ho môžete zobrať do zlého počasia,  k vode, do mrazu. Odolá aj pádom a prípadným nárazom pri lezení. Napriek zlému počasiu alebo extrémnu prostrediu získate kvalitné fotografie alebo videozáznam v 4K rozlíšení. Pri rodinných dovolenkách môžete fotoaparát kľudne zveriť aj deťom a nechať ich fotografovať bez strachu z prípadného poškodenia.

Vysoká kvalita fotografií, špičkový videozáznam v 4K a úžasná odolnosť a vodotesnosť v jednom sa stala realitou, Olympus TG-5 prekonal všetky prekážky. Je pripravený na cesty v čase aj nečase.


Ján Kandra

Fotografovaniu sa venujem už skoro 16 rokov. Začínal som ako mnoho iných fotografovaním na kinofilm a postupne prešiel na digitálnu technológiu. Tejto oblasti sa venujem aj vo svojej práci ako správca internetového obchodu Fotolab.sk. Medzi moje obľúbené žánre dlho patrilo fotografovanie krajiny. V súčastnosti fotím hlavne reportážnu fotografiu a portréty z bežného života.

Pridať komentár