fotolab.sk/blog

Banskobystrické Vianoce

Je začiatok decembra a aj u nás sa zvianočnieva. Vyzdobené výklady obchodov, vianočné akcie, prvé darčeky, na námestiach punč, stánky, trhy.

Pranostika s Martinom na bielom koni už dlhé roky nefunguje, slnko sme už tiež pár dní nevideli a tak tu zatiaľ prevláda šedá farba. Prvé akcie na vianočné stromčeky, pomyslím si, keď stretávam vždy usmiateho suseda vyberať z auta zabalenú jedličku. Už len ten sneh chýba, skonštatuje, akoby mi čítal myšlienky.

 

Moje kroky smerujú na banskobystrické námestie, prvýkrát v tomto roku okúsiť atmosféru vianočných trhov. Je tesne pred štvrtou hodinou poobede a ja neviem, či to nazvať náhodou alebo šťastie praje pripraveným, ale po pár dňoch vidím slnečné lúče. Ak sa poponáhľam stihnem západ slnka na námestí so super svetlom s dlhými tieňmi.

Tradičný anjel na námestí žiari v protisvetle ako nevesta. Ľudia s pohármi punču kráčajú akosi pomalšie, všade vidieť úsmevy, vítanie sa kamarátov, družné debaty pri stánkoch s tovarom a občerstvením.

V záplave predajcov nachádzam aj výrobky detí z Detského domova. Vyberám si dve sviečky a balíček medovníkov. Vtom sa za mnou ozýva zvonenie. Vianočne oblečené dievčatko zvoní na svoje šťastie. 🙂

Cvaknem ešte zopár záberov, prehodím pár slov s bývalým spolužiakom, zamávam kamoške, ktorá s pohárom punču debatí v hlúčiku ľudí. Slnko pomaly zapadá a ja vchádzam do foyer radnice, kde zvyknú bývať výstavy. Na moju radosť tam vystavuje kolega z Banskobystrického fotoklubu svoje krajinárske portfólio na tému Impresie Veľkej Fatry. Dokonalé. Fotky a pre mňa aj načasovanie.

Ani neviem ako a zotmelo sa. Čas zavŕšiť dnešok večerným fotením. Najprv bez statívu so svetelným objektívom, ale neskôr aj zo statívu z hodinovej veže.

V tme je všetko akési čarovnejšie. Vianočné svetielka, nasvietené budovy, hodiny na veži, každý stánok pôsobí akosi lákavejšie. Aj zvuky a vône vnímam akosi inak.

Je po desiatej večer, stánky sa zatvárajú, posledné hlúčiky ľudí dopíjajú svoj punč a pomaly sa lúčia. Ja spravím posledných pár záberov a idem tiež. Banskobystrické námestie je už dlhú dobu miestom každoročných vianočných trhov a treba povedať, že oprávnene. Atmosféra historického centra skombinovaná s vianočnou atmosférou by sa ťažko dosiahla niekde inde.


 

 

 

 

Ján Murín

"Aj cesta je cieľ. Ak ju lemujú nafotené decisive moments, o to lepšie :).
Mám rád čiernobielu fotografiu, cestopisy, životopisy, Johnnyho Casha. Nájdete ma vo Fotolab Banská Bystrica a poniektorí aj na vašej svadbe :)."

Pridať komentár

four + 9 =

Instagram

  • Viete o tom, že CEWE FOTOKNIHA Pure je ideálna do kabelky či len tak si ju zobrať na návštevu? Vytvoríte si si priamo v aplikácií s pomocou 22 fotografií, za menej ako 10 minút. My ju preto chceme a vy? 
#mojecewe #fotolabsk #cewefotolabsk #cewephoto #cewepure #cewefotokniha #fotokniha #spomienky #cewefotoknihapure #photo #photobook #cewefotobuch
  • Ak uvažujete nad fotením portrétov, máme pre vás ideálny článok na blogu od @martin_farky_farkas Prečítajte si na čo dávať pozor a možno nájdete inšpiráciu na fotenie v uliciach mesta.
#mojecewe #fotolabsk #cewefotolabsk #cewefotolabblog #blog #novyclanok #clanok #blogger #fotime #fotenie #portret #tipy #bratiska #bratislava #fotimevmeste #portrait #portraitphotography
  • Nebaví vás pozerať fotografie na počítači alebo v mobile? Krabička s fotkami v retro štýle je potom pre vás ideálna. 🤩Uchovajte si spomienky na krásne chvíle a zážitky na jednom mieste.📷 #mojecewe #fotolabsk#cewefotolabsk#cewephoto #artprints #retrofoto  #foto #photo #spomienky #zazitky #memories #stories #adventures #fotime #dnesfotim  #fotkyvkrabicke #fotky #fotografie #tlacenefotky