CEWE Fotolab blog

7 tipov, ako si urobiť poriadok vo fotografiách

Aj v tejto dobe neplánovaného voľna beží prevádzka našich profesionálnych laboratórií bez obmedzenia. Využite čas strávený doma a ponorte sa do archívu vašich fotiek. Preneste vaše krásne spomienky na papier.

Súčasná chvíľa priamo nabáda k tomu, urobiť si poriadok v archíve. A ako na ukladanie a archiváciu vašich fotiek? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

1. Pozbierajte všetky fotky

V prvom rade si zo všetkých pamäťových médií – z kariet, z flash diskov alebo telefónu skopírujte všetky fotografie na jedno miesto. Že je dôležité zálohovať na viac úložísk, vám asi nemusíme pripomínať.

 • označte všetky fotky Ctrl + A – skopírujte Ctrl + C – vložte do zvoleného priečinku Ctrl + V
 • nepodarené alebo rozmazané zábery rovno vyhoďte do koša – akurát vám zaberú miesto na úložisku

2. Roztrieďte fotografie podľa rokov

Skopírované fotografie roztrieďte podľa rokov a v zložke každého roka zas na mesiace. To sa vám bude hodiť, či budete vytvárať CEWE FOTOKNIHU ako kroniku roka a jednotlivé kapitoly budete voliť podľa mesiacov.

A ak máte doma bábätko, lepšie je triediť fotky podľa mesiacov – hlavne zo začiatku, keď je bábätko malé, nafotíte veľa záberov a v takom množstve by ste sa strácali.

3. Top udalosti ponechajte samostatne

Významné udalosti ako sú narodeniny, narodenie bábätka, svadba alebo Vianoce, ktoré počas roka zažijete, vkladajte do samostatných zložiek.

Nebudete ich musieť zložito hľadať – napríklad keď príde návšteva a vy sa budete chcieť pochváliť.

Ideálne je vytvoriť si z týchto významných okamihov samostatné fotoknihy – na výber máte množstvo variantov CEWE FOTOKNÍH.

4. Cestujete radi?

Milovníci cestovania majú vo svojich archívoch o poznanie viac fotografií. Aby sa vám fotky “nerozutekali”, trieďte ich do samostatných priečinkov podľa lokality – lepšie sa v nich neskôr vyznáte.

Vedeli ste, že fotky z ciest sú vôbec najobľúbenejším motívom na vytvorenie CEWE fotoobrazu?

Platí pravidlo, že je lepšie nechať fotky po zálohovanie takzvane “dozrieť”. Počkajte s ich úpravou, nikam neutečú – teda, pokiaľ ich správne a najmenej dvakrát zálohujete 🙂

 • záberov, ktorých máte viac, vytrieďte a vyberte iba jeden najvydarenejší
 • tie nepodarené a rozmazané vyhadzujte rovno do koša – akurát zaberajú miesto na úložiskách

V tejto chvíli máme fotky roztriedené a pripravené k ďalšiemu kroku. A ako ich upraviť?

5. Upravte fotky k dokonalosti

Venujte čas a energiu len tým najlepším a upravujte iba tie, ktoré za to stoja. A ako spoznať, ktorá je, a ktorá nie je podarená?

Najzákladnejšie parametre nepodarenej fotky:

 • neostrosť
 • prílišné preexponovanie alebo podexpozícia
 • zlá kompozícia (ktorá nejde napraviť ani orezom)
 • rušivé predmety v obraze
Ako najlepšie postupovať pri úprave fotky?
 1. fotku otvorte v editore
 2. ak je to potrebné, fotku orežte
 3. zarovnajte horizont
 4. vykonajte vyváženie bielej
 5. pridajte alebo uberte kontrast
 6. upravte farebnosť – živosť alebo saturáciu

Všetky tieto nástroje by ste mali nájsť takmer vo všetkých programoch na úpravu fotiek, ako v inteligentných telefónoch, tak v programoch, ktoré sú voľne dostupné k stiahnutiu na internete.

Aplikácia na úpravu fotiek v chytrých telefónoch

SnapSeed – azda najobľúbenejšia aplikácia – pre iOS aj Android

Fotor – šikovná aplikácia, ktorá ponúka aj úpravu pomocou kriviek, čo je doména skôr pokročilejších programov

Photo Editor – skvele zvláda základné úpravy

Programy online alebo zadarmo na stiahnutie

Gimp – zadarmo na stiahnutie

PicMonkey – upravujete priamo on-line

Pixlr – rovnako ako u PicMonkey upravíte fotku priamo v prehliadači a potom len uložíte

Platené programy na úpravu fotiek

Pokročilejšie úpravy potom vykonáte v platených programoch ako sú Zoner, Adobe Lightroom alebo Adobe Photoshop.

Lightroom – skvelý program na úpravu fotografií, oveľa lepšie triedenie fotiek ako vo Photoshope.

Photoshop – program nielen na úpravu fotiek, ale aj na grafiku. Editácia a triedenie fotiek sa vykonáva v Adobe Bridge. Možnosť upravovať aj vo vrstvách.

6. Vyberte tie najlepšie

Vyberte tie najlepšie, naozaj top fotky a dajte ich do samostatnej zložky. Rozmyslite si, ako s nimi naložiť ďalej – s naozaj podarenými sa môžete zúčastniť súťaží alebo niekoho obdarovať fotoobrazom.

Na našich profiloch na Facebooku a na Instagrame sa môžete zúčastniť súťaží, ktoré čas od času vyhlasujeme. Označujte svoje najlepšie fotografie na Instagrame #mojecewe a ukážte nám svoje najlepšie zábery.

7. A čo s fotkami môžete robiť ďalej?

Možností je naozaj celá rada. My vám radi predstavíme aspoň niektoré z nich.

CEWE FOTOKNIHA – je skvelá na vytvorenie vášho osobného príbehu – kroniky roka. Alebo môžete preniesť do fotoknihy narodenie vášho prvého dieťatka – a máte aj krásny darček pre starých rodičov. Stiahnite si program na tvorbu fotoknihy zadarmo.

Digitálne fotografie – nenechajte fotky len tak sa povaľovať a tie najlepšie si vyvolajte – zvoliť si môžete štandardnú alebo prémiovú kvalitu. Program na stiahnutie zadarmo.

CEWE fotoobraz – ako už sme písali, jedným z najobľúbenejších motívov sú fotografie z ciest. Ale aj vydarená fotka z vašej svadby alebo portrét vášho bábätka sa bude skvele vynímať. Program na stiahnutie zadarmo.

Art Prints – originálny a moderný dizajn na kvalitnom prémiovom papieri. Vyberať môžete z viacerých formátov – výborne sa hodia na výzdobu vášho bytu. Program na stiahnutie zadarmo.

Daniela Ružovičová

Mám rada zimu, cestovanie a severské krajiny. Život v Bratislave striedam s výletmi do prírody a do hôr, s fotoaparátom v ruke.

Pridať komentár