CEWE Fotolab blog

Výstava Romana Nemca: Skutoční hrdinovia Amazónie

Začiatkom augusta sa konala v Dome stredoeurópskej fotografie v Bratislave vernisáž fotografií cestovateľa Romana Nemca dokumentujúca cestu Brazílskej lekárskej expedície EDS v Amazonskom pralese. Tešíme sa, že sme mohli tlačou fotografií podporiť túto stále viac aktuálnu tému. Výstavu si môžete pozrieť do 31. augusta 2022.

 

„Starať sa o zdravie domorodých obyvateľov znamená zachovať Amazonský prales!“ Brazílske lekárske expedície – EDS

 

V súčasnosti, keď sa v médiách hovorí o Amazonskom pralese, správy sa týkajú devastačného odlesňovania, nezákonného ťaženia minerálov a násilností páchaných na domorodcoch. Smutné je, že vlády štátov, na ktorých území sa Amazon rozprestiera, konajú príliš pomaly a málo. Tento negatívny trend je žiaľ dlhodobý a s alarmujúcou tendenciou. Týka sa nás to? Celkom určite áno, je to predsa prírodné dedičstvo nás všetkých. Amazon je najväčším dažďovým pralesom na svete a teda veľkou zásobárňou vody, je vitálnym úložiskom uhlíka, čím aktívne prispieva k spomaľovaniu globálneho otepľovania. Je domovom pre viac ako 3 milióny druhov rastlín a živočíchov, ktorej veľká časť je endemická a taktiež domovom viac ako jedného milióna domorodých obyvateľov, ktorí v úplnej harmónii v ňom dokázali nažívať po tisícročia.

Roman Nemec je nezávislý fotožurnalista a cestovateľ, píšuci o svojich skúsenostiach z ciest, kultúrach, zvyklostiach a o prírode. Viac ako 6 rokov žil v São Paule v Brazílii. Publikuje v slovenských, českých ale aj brazílskych časopisoch. Fotografiu študoval prostredníctvom akadémie Scotta Kelbyho a aktívne sa jej venuje od roku 2013. Jeho veľkým vzorom je brazílsky fotograf Sebastião Salgado.

Počas svojich ciest do Amazonského pralesa sa zoznámil s NGO Brazílske lekárske expedície- EDS, ktorí ho pozvali dokumentovať ich prácu na expedícii v apríli 2019. Táto mimovládna organizácia pozostávajúca z dobrovoľníkov od roku 2003 poskytuje chirurgické a lekárske služby domorodým obyvateľom v ich tradičnom prostredí. Majú na konte viac ako 47 expedícií a to nielen v Amazónii, počas ktorých bolo zrealizovaných neuveriteľných 9 363 chirurgických zákrokov a skoro 70 tisíc lekárskych úkonov. Aj napriek úžasnej znalosti prírodnej medicíny taký šedý zákal či pruh predstavujú pre domorodcov neriešiteľný problém, ktorý ich vyčlení zo spoločenského i pracovného života. Cestovanie za lekárom do veľkých miest je príliš náročné a zdĺhavé. EDS verí, že svojou prácou prispieva k ochrane Amazonského pralesa. Bežne sa im tiež hovorí “Ochrancovia či hrdinovia pralesa.”

Prostredníctvom vystavených fotografií sa vyberme do stredného povodia majestátnej rieky Negro, do domorodej osady Cartucho, kde za pomoci brazílskych ozbrojených síl, letectva a vládnej organizácie FUNAI dobrovoľníci z EDS postavili mobilnú nemocnicu. „Boli to dva týždne plné na náročné výkony, strety odlišných kultúr a jazykov, ale aj bohaté na malé či veľké zázraky“, spomína Roman. Vedenie EDS vyhodnocuje úspešnosť v poradí 42. expedície do Brazílskej Amazónie. Výsledky sú príjemne prekvapivé: 353 chirurgických zákrokov, 2 289 lekárskych konzultácií a 6 828 vyšetrení. Tieto čísla prekračujú týždenné výkony stredne veľkých až veľkých nemocníc v Brazílii. Expedícia poslúžila domorodým etnikám ako Baré, Desana, Pira-tapuya, Tukano, Siriano, Baniwa a Yanomami.

Súvisiacu Romanovu reportáž si môžete prečítať online na stránke Lidé a Země. Online prednášku o tejto expedícii nájdete na stránke Cestou necestou. Viac o organizácii EDS sa môžete dozvedieť z ich stránky.

Za krásne fotky z vernisáže ďakujeme fotografovi Karolovi Srncovi. Výstava Skutoční hrdinovia Amazónie v Stredoeurópskom dome fotografie potrvá do 31.8.2022.

 

Katarína Líšková

Kurátorka

Pridať komentár