Objektívy na cestovanie

Pri cestovaní oceníte veľký rozsah ohniskových vzdialeností v spojení s malými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Niekto ale veľký rozsah zoomu nepotrebujete a môže tak siahnuť po ešte menšom, ľahšom alebo svetelnejšom objektíve, ktorý si poradí aj s fotením vo veľmi zlom svetle.

Ako vybrať objektív na cestovanie?

 

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Ako vybrať objektív na cestovanie?

Hlavné je si uvedomiť, aké fotografie plánujete na svojich cestách fotiť. Niekto preferuje naozaj univerzálne riešenie vo forme objektívu, ktorý pokrývajú ako široké, tak aj dlhé ohnisko – tzv. superzoom. Cestovať môžete i za fotografiou krajiny alebo architektúry, kedy vyfotíte skvelé snímky za pomoci širokouhlého alebo ultra-širokého zoomu. Na svojich cestách môžete stretnúť celú radu zaujímavých ľudí a fotografovať ich portréty. V takých prípadoch siahnite po svetelnóm základnom zoome, ktorý zvláda z každého niečo.

Ďalšie parametri objektívov na cestovanie

Pri výbere objektívov sledujte aj tieto parametre:

Svetelnosť

Písmeno "f" v názve objektívu označuje svetelnosť, ktorá určuje, koľko svetla môže objektívom prejsť a dopadnúť na snímač. Čím je číslo nižšie, tým je objektív svetelnejší. U zoom objektívov sa často clonové číslo mení behom zmeny ohniskovej vzdialenosti – zoomovania. Svetelné objektívy môžu naviac lepšie pracovať s malou hĺbkou ostrosti a vytvoriť tak pekný bokeh – rozmazané pozadie aj popredie.

Stabilizácia

Stabilizácia pomáha udržovať z ruky dlhšie časy, než by bolo bežné. Naviac, veľmi uľahčí komponovanie obrazu pri stálej práci s teleohniskom. Stabilizátory v dnešných objektívoch sú už tak výkonné, že umožňujú udržať z ruky až takmer nepredstaviteľné časy – také, na aké by ste pred pár rokmi potrebovali nepochybne statív.

Ostrenie

Pri cestovaní pravdepodobne nebudete iba fotografovať ale aj natáčať videá. Nikdy ale neviete, aký typ scény budete fotiť, cestovateľská fotografia totiž nie je iba o fotení pamiatok alebo krajiny. Vyberajte preto objektívy s moderným tichým ostrením, teda také, ktoré používajú lineárne alebo krokové motory. Vyhnete sa objektívom so starým typom mechanického ostrenia, takých, ktoré ale už na trhu majú iba minimálne zastúpenie.

Čo sa hodí k objektívom?

  • Ochranný alebo UV filter– ochranné filtre sa postarajú o zníženie rizika poškodenia drahej optiky pri náraze alebo páde. To posledné, čo na dovolenke potrebujete je, aby ste riešili rozbitý alebo poškriabaný optický člen objektívu.
  • Polarizačný filter– poznáte fotografie priezračne čistej vody z katalógov cestovných kancelárii? Sú fotené s polarizačným filtrom. Tzv. cp-l filtrom, pričom sú dva druhy takýchto filtrov, ich efekt je prakticky ale nemožné simulovať v grafickom programe. Odstráni odlesky na nekovových povrchoch, vylepší kontrasty a upraví farby. Pokiaľ na svojich cestách fotografujete krajiny alebo architektúru, určite používajte kvalitný polarizačný filter.
  • Lenspen na optiku– – na svojich cestách sa nevyhnete nechcenému zašpineniu optiky. Vďaka lenspenu tieto zašpinenia ľahko očistíte.
  • Slneční clona– vďaka slnečnej clone obmedzíte stratu kontrastu a vznik nechcených odleskov spôsobených bočným svetlom. Mnoho objektívov má clonu priamo v balení ale nájdu sa aj také, ktorým je nutné clonu dokúpiť zvlášť.
  • Statív alebo monopod– – pokiaľ chcete pri cestovaní fotografovať nočné scény, dlhé expozície krajiny (k tomu pomôže ND filter) alebo snímky architektúry určite využijete niektorý z ľahkých cestovných statívov.