Stránka z 5

Vyberte si zo širokej ponuky fotoaparátov, objektívov a bohatého portfólia fotografického a video príslušenstva.

O kvalite nášho internetového obchodu, svedčí aj vysoké hodnotenie a množstvo spokojných zákazníkov, ktorí náš obchod navštívili prostredníctvom cenového porovnávača Heureka.sk

Naše bestsellery

Výber vašich najobľúbenejších produktov

Keď sa povie "fotoaparát s vymeniteľným objektívom", väčšina si predstaví klasickú DSLR zrkadlovku. Zrkadlovky už ale začali narážať na technologické limity a ich miesto v brašnách amatérov, nadšencov i profesionálov začínajú zaberať tzv. CSC bezzrkadlovky. Skrátka CSC znamená "Compact system camera" a preto sa môžete stretnúť i s označením systémový kompakt alebo mirrorless.

Ako vybrať bezzrkadlovku?

Bezzrkadlovky sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórii. Ako prvé je dôležité určitť, na čo budeme fotoaparát potrebovať a aká je vaša úroveň znalostí. Ešte predtým ale ak porovnávame bezzrkadlovky s jednookými zrkadlovkami, bezzrkadlovky začínajú získavať navrh.

DSLR zrkadlovky vs. CSC bezzrkadlovky

U bezzrkadloviek bolo odstránené zrkadielko a o ostrenie sa stará vrstva priamo na snímači fotoaparátu. To umožňuje docieliť vyššiu rýchlosť, presnosť, menšie rozmery i hmotnosti a taktiež aj ďalšie výhody, ktoré sú spojené s flexibilitou zjednodušenej konštrukcie.

Čo zostalo zachované je vysoká obrazová kvalita. Bezzrkadlovky používajú rovnako veľké snímače ako zrkadlovky. Technológia pokročila i na poli objektívov a nové bajonety umožňujú konštruovať lepší a menší objektívy, než boli tie na DSLR.

  • CSC bezzrkadlovky môžu byť oveľa menšie a ľahšie než DSLR.
  • Miesto optického priehľadového hľadáčika používajú elektronický OLED panel s vysokým rozlíšením tzv. EVF. Vďaka tomu môžu zobrazovať v hľadáčiku rovnaké informácie ako na LCD. Znamená to, že v EVF hľadáčiku uvidíte, ako bude presne vypadať hotový snímok. Môžete preto ľahšie používať manuálne nastavenie expozície alebo farebné profily – nie je nutné si robiť testovaciu fotku. Moderné elektronické hľadáčiky dosahujú kvalít i tých najlepších optických priehľadových hľadáčikov.
  • CSC bezzrkadlovky sú výkonnejšie pri natáčaní videí – existujú i špeciálne bezzrkadlovky, ktoré sú priamo uspôsobené pre video ale zvládnu samozrejme i fotku.

Panasonic GH5

Panasonic GH5 je legendou na poli filmu. Umožňuje interné natáčanie profesionálneho 4K videa vo vysokom bitrate. Ale nenechajte sa mýliť, nezľakne sa ani rýchlej fotografie a jeho odolné telo utesnené proti prachu a vode vás podrží v každej situácii.

  • Klasická zrkadlovka boduje oproti CSC vo výdrži batérie a pre niekoho v lepšej ergonómii. S batériou je to ale komplikovanejšie. Výrobca síce u CSC udáva počet snímkov na jedno nabitie, to je ale, ako ukazuje aj prax, velmi nepresné. Keď je bezzrkadlovka zapnutá odoberá prúd neustále. Nabitá batéria vám dá zrejme priestor na 5 hodín fotenia. Koľko behom toho "okna" nafotíte snímkov je len na vás. Ako príklad uvedieme Nikon Z6 II, pri ktorom výrobca uvádza výdrž až 410 snímkov. Naše skúsenosti potvrdzujú, že nie je problém nafotiť približne 1200 až 1400 fotografií na jedno nabitie. S výdržou bezzrkadloviek to nie je tak márne, ako sa hovorí ale náhradná batéria sa hodí vždy.

Rozdelenie bezzrkadloviek podľa skúseností

  • CSC bezzrkadlovka pre začiatočníkov a nenáročného užívateľa

Základné bezzrkadlovky ponúknu okrem automatického režimu aj manuálne nastavenie a niektoré pokročilé funkcie. Tie sú ale oproti poloprofesionálnym a profesionálnym modelom ukryté v menu. Dôraz je predovšetkým kladený na jednoduché ovládanie, lákavý dizajn a malé rozmery.

V kombinácii s dobrým objektívom nafotí a natočí základný CSC rovnako kvalitné fotografie a videá ako profesionálne modely. Odlišovať sa budú predovšetkým jednoduchším ovládaním a menej výkonným ostrením.

Olympus E-P7 stříbrný + 14-42mm EZ Pancake Zoom

Olympus je so svojimi stolovými fotoaparátmi rady PEN dokonalý zástupca bezzrkadloviek pre začiatočníkov. Vo veľmi malom tele ponúkne prekvapivo veľkú nálož pokročilých či kreatívnych funkcií, ktoré plne využívajú prednosť bezzrkadlovej konštrukcie.

  • Pokročilá CSC bezzrkadlovka pre nadšencova pokročilých

Poloprofesionálne CSC fotoaparáty svojimi možnosťami nastavenia a funkciami často siahajú až do profesionálnej triedy. Zvládnu rýchle akcie a s kvalitným objektívom sa nezľaknú fotenia prakticky akejkoľvek fotografickej disciplíny.

V tejto kategórii sa začínajú objavovať fotoaparáty vybavené dvomi slotmi na pamäťové karty, pokročilými funkciami pre natáčanie videí a v prípade tiel pokročilých bezzrkadloviek nájdete aj prispôsobiteľné tlačidlá a ovládače.

Nikon Z50 + 16-50mm DX

Nikon Z50 je pokročilá bezzrkadlovka s APS-C čipom. Telo prístroja je vybavené radou funkčných tlačidiel, dvomi kolieskami, výklopným dotykovým displejom a pohodlným gripom. Nový bajonet Z umožňuje používať nové vydarené mirrorless objektívy Nikon a pomocou FTZ adaptérov môžete nasadiť a aj bez obmedzenia používať i staršie "sklá" zo zrkadloviek.

  • Profesionálne CSC bezzrkadlovky

Profesionálne mirrorless fotoaparáty uspokojujú potreby aj tých najnáročnejších fotografov. Takéto prístroje kombinujú výkonný snímač s vysokým rozlíšením a moderným procesorom. Kombinácia týchto prvkov sa postará o zachytenie fotografií v najvyššej možnej kvalite, bez ohľadu na náročnosť podmienok. Tomu pomáha i výkonný systém ostrenia sledovania očí nielen ľudí ale aj psov, mačkovitých šeliem alebo vtákov. Novinkou je sledovanie automobilov, vlakov a lietadiel.

Profesionálne bezzrkadlovky nie sú iba o fotení ale zvládnu natáčať aj technicky špičkové 4K alebo 8K video a spomalené zábery (slow-motion). Štandardnom sa začínajú stávať stabilizované snímače, ktoré vo fotografiách pomôžu udržať z ruky dlhé časy a vo videu sa postarajú o plynulý záznam bez otrasov.

Canon EOS R5

Model Canon EOS R5 patrí medzi špičku v kategórii profesionálnych bezzrkadloviek. Systém ostrenia je na míle vzdialená od toho, čo dokážu porovnateľné zrkadlovky. Canon R5 tak kombinuje vysoké rozlíšenie, rýchlosť i pokročilé nastavenie ovládania a personalizáciu. Je to pracovný univerzál pre tých, ktorí chcú to najlepšie.

Podľa čoho ďalej vyberať CSC bezzrkadlovku?

Pokiaľ máte jasno v tom, na čo budete prístroj využívať a aká je úroveň vašich znalostí, je potrebné zúžiť výber aj podľa nasledujúcich parametrov:

  • Veľkosť snímača – veľký snímač znamená vyššiu technickú kvalitu fotografie a jednoduchšiu prácu s malou hĺbkou ostrosti. Pokiaľ sa vám páčia fotografie s veľmi rozmazaným pozadím, najlepšia je kombinácia full-frame snímača so svetelným objektívom. V bezzrkadlovkách sa ale stretávame i s menšími APS-C a Micro 4/3 čipmi, ktoré majú výhodu v menších telách samotných prístrojov menších a ľahších objektívoch.
  • Systém ostrenia – najväčší rozdiel medzi jednotlivými prístrojmi je aj v systému ostrenia. Základné modely používajú kontrastné modely, ktoré potrebujú dostatok svetla a nie je tak rýchle a presné. Pri natáčaní videí sa najviac kontrastné ostrenie môže prejavovať jemným pulzovaním obrazu. Oproti tomu profesionálne stroje používajú fázové ostrenie doplnené o strojové učenie a umelú inteligenciu. Takéto ostrenie dáva fotografom oveľa viac priestoru pre sledovanie okolia a správne komponovanie.
  • Natáčanie videí – pokiaľ je pre vás natáčanie videí iba okrajovou záležitosťou, budete spokojný i zo základnými modelmi. Pre náročnejších užívateľov ale môžeme vybrať z modelov, ktoré natáčajú 4K alebo 8K video s vysokou obrazovou frekvenciou snímkovania a s profesionálnymi funkciami, ktoré boli doteraz devízou predovšetkým iba profesionálnych prístrojov. Stále väčšej popularite sa tešia prístroje, ktoré sú určené na vlogging a dokážu behom natáčania automaticky sledovať stav tvári alebo očí subjektu.

Canon EOS M50 Mark II Vlogger kit

Canon EOS M50 Mark II v setu so statívom Joby a skvelým mikrofónom Sennheiser je ideálnou štartovacou sadov pre tvorcov obsahu. Zvládne vlogging, natáčanie krátkych klipov alebo tvorbu zložitejších videí. Kvalitný 24MPix snímač sa postará o zachytenie výborných fotografií.

  • Rýchlosť fotoaparátu pre sériové snímanie a uzávierku – bezzrkadlovky majú oproti zrkadlovkám výhodu v menšom množstve pohyblivých častí. Môžu byť preto výrazne rýchlejšie a fotenie rýchlej akcie je u nich limitované iba výkonom ostrenia. I základné stroje totiž môžu zvládnuť vyfotiť okolo 10 snímok za sekundu, čo je zhruba dvojnásobok toho, čo dokážu základní DSLR.

Čo dokúpiť k bezzrkadlovke?

Objektívy pre CSC bezzrkadlovky

Objektív je základ. Ten setový, ktorý ste možno kúpili priamo s fotoaparátom síce nebýva opticky zlý ale skôr alebo neskôr vás začne obmedzovať svojou svetelnosťou alebo rozsahom. Možnosť vymeniť objektív dáva obrovské kreatívne možnosti a pomôže vám využiť potenciál vášho prístroja na maximum. Dobrý objektív vás vo fotografii posunie ďalej než nové telo.

Pamäťová karta

Pro CSC bezzrkadlovky s vysokým rozlíšením alebo pre natáčanie videí vyberte pamäťovú kartu s veľkým úložiskom. Karty vyberajte podľa použitého pamäťového slotu. Najrozšírenejšie sú SD karty, vo vyšších modeloch ale nájdete i XQD a CFexpress karty. Posledné menované sa delia na CFExpress A a CFExpress B. "Áčkové" karty sú fyzicky menšie a o niečo pomalšie. CFExpress B sú väčšie extrémne rýchle a nájdete ich hlavne v profesionálnych fotoaparátoch.

Brašna alebo batoh

Vďaka menším rozmerom bezzrkadloviek budete mať chuť ich stále brať so sebou. Vyberte si preto nejakú pohodlnú brašnu alebo batoh. Batoh v sebe kombinuje priestor nielen pre fotoaparát ale aj pre osobné veci dennej potreby.

Lowepro Photo Sport BP 200 AW

Batoh Lowepro Photo Active je dvojkomorový batoh, do ktorého schováte ultrabook, fotoaparát s nasadeným objektívom, ďalší objektív alebo blesk. V hornej časti nájdete oddelený priestor pre osobné veci. Fotoaparát môžete mať stále po ruke.

Súprava na čistenie objektívu, filtre, statív, náhradná batéria, blesky…

Medzi poslednú nevyhnutnosť patrí aj lenspen na čistenie optiky. Ďalší výber príslušenstva bude závisieť na tom, čo plánujete s fotoaparátom robiť. Pokiaľ napríklad fotíte krajinu, využijete filtre a kvalitný statív. Určite sa vyplatí investovať aj do jednej náhradnej batérie. Vašu fotografiu posunie i systémový blesk, ktorý naviac môžete vybaviť rádiovým odpaľovačom..